Ilgalaikiai realūs valiutų kursų pokyčiai

0
4564

sveicarijos frankas 1200x800Per pastaruosius 10 metų tiek pasaulyje, tiek ir Lietuvoje ganėtinai stipriai padaugėjo įvairių kompanijų, siūlančių investuoti valiutų rinkoje (angl. foreighn exchange), o gal tiksliau reikėtų sakyti tiesiog spekuliuoti valiutomis. Daug kam, o ypač tiems, kas dar nebuvo susidūręs su šia rinka anksčiau, tokia alternatyva atrodo labai patraukli.

Viena to priežasčių galėtų būti nedidelė reikalaujama pradinė suma (prekiauti galima pradėti vos su 100 eurų), arba galimybė naudoti 10, 50, o kartais net ir 100 kartų „svertą“ (tarkime pervedus 100 eurų galima įsigyti valiutos, kurios vertė sieks 10 000).

Aukščiau buvo pateikti tik keli dalykai, kurie labai dažnai yra naudojami kaip masalas pritraukti naujus prekeivius, tačiau ar kada kam teko pasidomėti, kaip skirtingos valiutos viena kitos atžvilgiu judėjo anksčiau, arba kokius šansus turi kiekvienas iš mūsų valiutų rinkoje uždirbti pelną.

Realūs valiutų kursai juda apie vidurkį

Taigi, siekiant atsakyti į aukščiau pateiktus klausimus, pastudijuosime įvairių valiutų kursų realius pokyčius prieš JAV dolerį nuo 1900 iki 2000 metų. Kaip galima pastebėti iš žemiau pateikto grafiko, per labai ilgą laikotarpį dauguma valiutų kursų judėjo apie tam tikrą vidurkį. Tarkime stipriausia valiuta per minėtą laikotarpį buvo Šveicarijos frankas, tačiau kaip matome per analizuojamą 100 metų laikotarpį minėtos valiutos realus kursas JAV dolerio atžvilgiu kasmet didėjo vos 0.2%. Na o pavyzdžiui šiuo metu pasaulio rezervine valiuta laikomas JAV doleris buvo 5 stipriausia valiuta iš analizuojamų 16. (Plačiau apie tai: Ilgalaikiai JAV dolerio pokyčiai, pelningumo ir rizikos parametrai)

Realus valiutu pokyciai pries JAV doleri

Kalbant apie silpniausias valiutas galima pastebėti, kad per analizuojamus 100 metų prasčiausiai sekėsi Pietų Afrikos randui. Minėtos valiutos realus kursas JAV dolerio atžvilgiu per pastaruosius 100 metų kasmet netekdavo po 1.3% vertės. (Plačiau apie tai: Kokie veiksniai įtakoja valiutų kursus?)

Taigi, iš aukščiau pateiktų faktų galima padaryti vieną labai aiškią išvadą – realūs valiutų kursai ilgalaikėje perspaektyvoje svyruoja apie tam tikrą vidurkį. Būtent tai ir reiškia, kad investuoti valiutų rinkoje nėra absoliučiai jokio pagrindo, nes tikimybė, kad bus uždirbamas pelnas yra lygiai tokia pati, kaip kad tikimybė, jog patirsite nuostolį. Na o jei dar įskaičiuosime įvairius mokesčius, kuriuos tektų susimokėti prekiaujant valiutomis (komisiniai mokesčiai tarpininkui, finansavimo kaštai, mokesčiai valstybei ir pan.), tai greičiausiai gausime tikimybes, kurios vienareikšmiškai bus nebe mūsų naudai.

NĖRA KOMENTARŲ

KOMENTUOTI