Ray Dalio investicijų portfelio alokacijos strategija

0
3892

ray-dalio-1200x800Pradedančiajam ar bet kuriam bent šiek tiek patirties turinčiam investuotojui stebint įvairius finansų rinkų neramumus kyla natūralus klausimas, kokią investicijų portfelio turto alokacijos strategiją reikėtų pasirinkti, kuri leistų miegoti ramiai, nereikalautų labai daug priežiūros, padėtų pasiekti norimą investicijų grąžą, plius kad portfelis būtų plačiai diversifikuotas. Vienas iš tokių portfelių galėtų būti didžiausio pasaulyje „hedge“ fondo Bridgewater Associates įkūrėjo Ray Dalio siūlomas variantas, kurį plačiau ir panagrinėsime šiame straipsnyje.

Ray Dalio portfelio filosofija

Ray Dalio yra didžiausio JAV apribotos rizikos fondo Bridgewater Associates įkūrėjas ir pagrindinis valdytojas. 1996 metais jis pristatė savo sukurtą portfelį ir pavadino jį „Visų sezonų“ (angl. All Weather). Kaip galima suprasti, šis pavadinimas asocijuojasi su oro sąlygomis. Tačiau pažvelgus šiek tiek kitaip, „Visų sezonų“ portfelį galima būtų suprasti kaip portfelį, kuris „turėtų“ veikti įvairiausiomis  finansų rinkų sąlygomis. Ray Dalio investicijų portfelio turto alokacijos modelis yra paremtas trimis turto klasėmis – akcijomis, obligacijomis ir fiziniu turtu.

Didžiausia dalis – 55% investicijų portfelio, yra investuojama į obligacijų turto klasę. Šią portfelio dalį gali atspindėti visos rinkos obligacijų krepšelis (Vanguard Total Bond Index Fund) ar panašios struktūros obligacijų krepšelis. 21% nukreipiama į JAV akcijas. Šią portfelio dalį gali atspindėti JAV akcijų indeksas S&P 500 ir pan. Kitas, mažesnis procentinis dydis – 8% investuojama į žaliavas. Šią portfelio dalį gali atspindėti žaliavų fondas (iShares S&P GSCI Commodity Indexed Trust) ar panašios struktūros žaliavų fondai. Tuo tarpu 7% nukreipiama į auksą. Šią portfelio dalį gali atspindėti aukso fondas (SPDR Gold Shares) ar panašios struktūros aukso fondai. Tuo tarpu kitas skaičius 6% reiškia išsivysčiusių šalių (išskyrus JAV) akcijas. Šią portfelio dalį gali atspindėti išsivysčiusių šalių akcijų fondas (Vanguard Developed Markets Index) ar panašios struktūros išsivysčiusių šalių akcijų krepšelis. Na ir galiausiai paskutiniai 3% yra investuojami į besivystančių šalių akcijas. Šią portfelio dalį gali atspindėti besivystančių šalių akcijų fondas (Vanguard Emerging Markets Index) ar panašios struktūros besivystančių šalių akcijų krepšelis.

Analizuojamo portfelio sudėtis pateikiama žemiau esančiame grafike. Kaip galima pastebėti, tai yra ganėtinai elementari ir paprastai valdoma investicijų portfelio turto alokacija. Tačiau, portfelyje vyrauja daugiau finansinių instrumentų, ne vien tik akcijos ir obligacijos.

ray-dalio-investiciju-portfelisPagrindinė priežastis, kodėl tiek daug investuotojų yra susidomėję Ray Dalio „Visų sezonų“ portfeliu yra tai, kad jis asmeniškai teigia, jog į tokio tipo portfelį yra suinvestavęs pinigus, skirtus jo turtų paveldėtojams ir šį turto alokacijos modelį aktyviai rekomenduoja kitiems žmonėms turintiems pinigų, tiek ir labdaros organizacijoms, gyvuojančioms iš investicijų prieaugio, nes prieaugis tampa lengviau prognozuojamas. Tai rodo gana tvirtą Ray Dalio pasitikėjimą savo sukurta strategija.

Nors šių trijų turto klasių svyravimai ir nėra tarpusavyje susiję, tačiau formuojant investicijų portfelį ne iš vienos, o pavyzdžiui iš dviejų, ar pridedant dar daugiau turto klasių, rezultatai gali būti netgi geresni, nei perkant ir laikant kažkurią vieną konkrečią turto klasę atskirai. O taip yra dėl diversifikavimo efekto. (Plačiau apie tai: Investicijų portfelio diversifikavimas)

Istorinis portfelio pelningumas

Siekiant aiškiai pavaizduoti, kaip analizuojamam turto alokacijos modeliui sekėsi praeityje, naudosime ilgesnio periodo istorinius duomenis nuo 1972 iki 2015 metų, t.y. 44 metų istoriją. Verta paminėti, kad šis portfelis pasižymi nedideliu aktyvumu, nes pakeitimai yra daromi tik metų gale, t.y. perbalansuojant portfelį. Tai yra gana didelis šio portfelio pliusas, nes kaip žinome, gana dažnas pirkimo ir pardavimo operacijų vykdymas gali nemažai kainuoti, o tai reikštų mažesnę galutinę investicijų grąžą.

ray-dalio-investiciju-portfelio-pelningumasIš aukščiau pateikto grafiko galima pastebėti, kad Ray Dalio portfelis per visą analizuojamą istoriją sugeneravo +9.1% vidutinę metinę investicijų grąža, kai tuo tarpu pasaulio akcijų indekso MSCI World vidutinė metinė grąža siekė +9.5%. Įdomu tai, kad analizuojamo portfelio grąža buvo labai artima akcijų grąžai, nors daugiau nei 1/2 investicijų portfelio buvo investuota į obligacijų turto klasę.

O kaip su rizika?

Tačiau taip pat galima pastebėti, kad ši šiek tiek mažesnė grąža buvo pasiekta su gerokai mažesniais svyravimais bei mažesniais maksimaliais nuostoliais nuo piko. Kaip pavyzdžiui, „Visų sezonų“ portfelio standartinis nuokrypis (svyravimai) buvo lygus 7.5%, tuo tarpu MSCI World indekso – 18.07%. Taigi, galima teigti, kad analizuojamo portfelio rizika (svyravimų amplitudė) buvo beveik 2.5 karto mažesnė nei vienos konkrečios turto klasės, tačiau ilgalaikis istorinis pelningumas buvo labai panašus.

Analizuojant kitą rizikos matą – maksimalius kritimus nuo piko, taip pat galima pastebėti, kad Ray Dalio portfelio maksimalūs nuostoliai siekė -12.2%, tuo tarpu pasaulio akcijų -41.5% (3.4 karto didesnė rizika).

ray-dalio-investiciju-portfelio-metiniai-pokyciaiAukščiau pateiktoje diagramoje yra pavaizduoti tiek analizuojamo portfelio, tiek ir pasaulio akcijų indekso viso laikotarpio metiniai pokyčiai. Kaip galima pastebėti, didžiąją laiko dalį (75 – 89%) abi analizuojamos strategijos generavo teigiamą grąžą. Ray Dalio portfeliui tik 5 metai iš 44 buvo nuostolingi (11%), o tai irgi yra geresnis rezultatas nei pasaulio indekso.

Per vienerius metus analizuojamo portfelio sugeneruota didžiausia grąža buvo +25.6%, kai tuo tarpu pasaulio akcijų indekso +42.8%. Tuo tarpu, per vienerius metus portfelio sugeneruota mažiausia grąža buvo -12.2%, kai tuo tarpu pasaulio akcijų -40.3%. Palyginus didžiausią ir mažiausią grąžas matome, kad didžiausia grąža skiriasi beveik 17.3%, tuo tarpu mažiausia grąža skiriasi 3.3 karto, o tai ir vėl yra pliusas „diversifikuoto“ portfelio naudai. Iš to galima spręsti, kad investuotojas, pasirinkęs Ray Dalio portfelį, išvengtų tokių didelių nuosmukių, kaip kad investuodamas tik į vieną rizikingą turto klasę. Be abejo, mažesnė rizika dažniausiai turi ir kitą, šiek tiek neigiamą aspektą – sąlyginai mažesnę grąžą, tačiau siekiant stabilumo dažniausiai kažką reikia aukoti.

Išvados

Apibendrinant galima teigti, kad pasirinkus Ray Dalio turto alokacijos modelį investuotojas patirs mažiau streso ir susimažins galimą praradimo riziką  susiklosčius neigiamai finansų rinkų situacijai.

Be abejo, ši investavimo filosofija nėra tinkama visiems, tačiau jei ieškote saugumo, stabilumo ir paprastumo, galima drąsiai teigti, kad ji tikrai verta gilesnės Jūsų analizės. Tikimės, kad šiame straipsnyje pateikta informacija padėjo suprasti, kad net ir pačiu paprasčiausiu būdu diversifikuojant investicijų portfelį galima ne tik išlaikyti ganėtinai aukštą investicijų grąžą bet ir stipriai susimažinti nuostolių tikimybę. (Plačiau apie tai: Pagrindinės turto alokacijos strategijos)

NĖRA KOMENTARŲ

KOMENTUOTI