Tarpusavio skolinimo platforma FinBee

0
4871

Bendra informacija

FinBee tarpusavio skolinimosi platforma buvo įkurta 2015 metais, Lietuvoje. Šią platformą valdo įmonė UAB „Finansų bitė“, kuri prižiūri išduodamas vartojimo paskolas. Nuo 2017 metų pradžios buvo įkurta UAB „Finansų bitė verslui“, kurios paskirtis yra administruoti verslo paskolas. Abiejų tipų paskolų pasiskirstymą galima pamatyti žemiau esančiame grafike. Investuotus pinigus norintiems išsiimti ankščiau laiko yra suteikiama galimybė turimas paskolas parduoti antrinėje rinkoje, kur yra taikomas 1% paskolos pardavimo mokestis. Investuotojui platforma daugiau mokesčių netaiko.

Pagrindiniai platformos rodikliai

FinBee jau yra investavę 7.4 tūkstančiai žmonių, kurie per visą laikotarpį sufinansavo 7.3 mln. EUR paskolų. Per mėnesį vidutiniškai sufinansuojama 500 tūkstančių EUR. paskolų. Grafiką su paskolų finansavimo augimu galite pamatyti apačioje.  Palūkanos platformoje svyruoja nuo 6% iki 26%, tuo tarpu vidutinės palūkanos yra apie 21%. Bendra vėluojančių paskolų dalis platformoje šiuo metu yra 15.7%, o visiškai nemokių paskolų 7%.

Reguliavimas ir rizikos

Įmonė „Finansų bitė“ veikia pagal Lietuvos Respublikos teisės aktus. Lietuvos bankas šiai įmonei yra išdavęs licenciją vykdyti veiklą susijusią su tarpusavio skolinimu. Verslo paskolos šioje platformoje yra suteikiamos su užstatu arba įmonės savininko asmenine garantija. Prieš išduodant paskolą skolininkui, platforma atlieka išsamų jo patikrinimą. Fiziniai asmenys turi būti dirbantys ne trumpiau kaip 4 mėn. dabartinėje darbovietėje, turėti gerą kredito istoriją ir kredito reitingą. Paskolos gavėjų duomenys yra tikrinami Sodros, Creditinfo, Lietuvos banko duomenų bazėse. Teikiant verslo paskolas, paskolos vertinimui įtakos turi įmonės tvarumas, reputacija ir kredito istorija. Taip pat įmonės pateikia finansines ataskaitas bei paskutinių 12 mėn. banko išrašą.

Taip pat investuotojams gali iškilti su platformos bankroto rizika susiję klausimai, todėl juos bendrai apžvelgsime. Platformos bankroto atveju iki to laiko neinvestuoti pinigai būtų sugrąžinti atgal investuotojams, kadangi jie yra laikomi atskiroje AB „Citadele“ banko sąskaitoje, kuri nesudaro „Finansų bitė“ įmonės turto. Šių pinigų kreditoriai negalėtų pasisavinti. Iki to laiko sudarytas paskolas, pagal Lietuvos banko tęstinumo planą, perimtų administruoti kita įmonė. Detaliau apie platformos bankroto riziką galima paskaityti veiklos tęstinumo plane.

Apibendrinimas

FinBee yra viena iš nedaugelio Lietuvoje įregistruotų tarpusavio skolinimosi platformų. Šios platformos išskirtinumas yra tai, kad žmonės joje gali investuoti ne tik į įvairias vartojimo paskolas, bet taip pat ir į verslo paskolas, kai tuo tarpu daugelis Lietuvoje veikiančių platformų to nesiūlo. Daugiau apie platformą galima sužinoti FinBee internetinėje svetainėje.

NĖRA KOMENTARŲ

KOMENTUOTI

*