Warren Buffett investicijų portfelio alokacijos strategija

0
4218

warren-buffett-4-1200x800Įgudusiam ar bet kuriam bent šiek tiek patirties turinčiam invetuotojui kyla natūralus klausimas, kokią investicijų portfelio turto alokacijos strategiją reikėtų pasirinkti, kuri leistų pasiekti santykinai didesnę investicijų grąžą ir nereikalautų daug priežiūros, plius kad portfelis būtų plačiai diversifikuotas. Tačiau mėgstate šiek tiek didesnę riziką ir norėtumėte dar labiau pažinti ar pajusti finansų rinkas ir tam tikrų turto klasių „judėjimą“ stebint savo investicinį portfelį. Vienas iš tokių portfelių galėtų būti sėkmingiausio pasaulyje investuotojo bei vieno turtingiausių pasaulyje žmonių Warren Buffett siūlomas variantas, kurį plačiau ir panagrinėsime šiame straipsnyje.

Warren Buffet portfelio filosofija

Warren Buffett tai garsus JAV investuotojas, kuris yra „Berkshire Hathaway“ investicijų bendrovės vadovas ir jos pagrindinis akcininkas. Warren Buffett turi labai daug pasekėjų, jo pranešimų bei rinkos komentarų klauso visas pasaulis ir stebi kokius pakeitimus jis atlieka savo valdomos bendrovės investicijų portfelyje. Analizuojamas W. Buffett turto alokacijos modelis yra paremtas dviem turto klasėmis – akcijomis ir obligacijomis, tačiau šioje vietoje reikėtų paminėti, kad tai nėra jo dabartinės valdomos bendrovės portfelis, o tiksliau tai, ką jis rekomenduotų daryti daugumai paprastų investuotojų ir su jo paliekamais pinigais jam pasitraukus. (Plačiau apie tai: Kaip Warren Buffett tapo turtingiausiu žmogumi pasaulyje?)

Taigi, didžiąją dalį investicijų portfelio – 90% jis siūlytų nukreipti į JAV akcijų turto klasę. Šią portfelio dalį gali atspindėti JAV akcijų indeksas S&P 500, pasaulio akcijų indeksas (MSCI All Country World Index) ir pan. Tuo tarpu likusius 10% siūlo investuoti į obligacijas. Šią portfelio dalį gali atspindėti visos rinkos obligacijų krepšelis (Vanguard Total Bond Index Fund).

Analizuojamo portfelio sudėtis pateikiama žemiau esančiame grafike. Kaip galima pastebėti, tai yra ganėtinai elementari ir paprastai valdoma investicijų portfelio turto alokacija, kurią sudaro vos dvi pagrindinės turto klasės. Taip pat verta paminėti, kad šiame portfelyje labai didelę dalį sudaro akcijų turto klasė.

warren-buffett-investiciju-portfelisPagrindinė priežastis, kodėl Warren Buffett naudoja būtent šį turto alokacijos modelį yra tai, jog laikosi nustatytos investavimo politikos bei tiki, kad investicijos į akcijas ilguoju laikotarpiu sugeneruos didesnę grąžą. Viena iš apibrėžtų politikos taisyklių, kurią verta paminėti – ne spekuliuoti, o laikytis ilgalaikio investavimo.

Nors šių dviejų turto klasių svyravimai ir nėra tarpusavyje susiję, tačiau formuojant investicijų portfelį ne iš vienos, o pavyzdžiui iš dviejų turto klasių, rezultatai gali būti netgi geresni, nei perkant ir laikant kažkurią vieną konkrečią turto klasę atskirai. O taip yra dėl diversifikavimo efekto. (Plačiau apie tai: Investicijų portfelio diversifikavimas)

Istorinis portfelio pelningumas

Siekiant aiškiai pavaizduoti, kaip analizuojamam turto alokacijos modeliui sekėsi praeityje, naudosime ilgesnio periodo istorinius duomenis nuo 1972 iki 2015 metų, t.y. 44 metų istoriją. Verta paminėti, kad šis portfelis pasižymi nedideliu aktyvumu, nes pakeitimai yra daromi tik metų gale, t.y. perbalansuojant portfelį. Tai yra gana didelis šio portfelio pliusas, nes kaip žinome, gana dažnas pirkimo ir pardavimo operacijų vykdymas gali nemažai kainuoti, o tai reikštų mažesnę galutinę investicijų grąžą.

warren-buffett-investiciju-portfelio-pelningumasIš aukščiau pateikto grafiko galima pastebėti, kad Warren Buffet portfelis per visą analizuojamą istoriją sugeneravo +10.0% vidutinę metinę investicijų grąža, kai tuo tarpu pasaulio akcijų indekso MSCI World vidutinė metinė grąža siekė +9.5%. Įdomu tai, kad analizuojamo portfelio grąža buvo truputi didesnė nei pasaulio akcijų grąža, nors 1/10 investicijų portfelio buvo investuota į obligacijų turto klasę. Iš dalies šį geresnį rezultatą būtų galima paaiškinti tuo, kad Warren Buffett portfelyje akcijų dalį atspindi JAV akcijos, kurioms pastarieji 44 metai buvo truputi pelningesni nei likusių regionų akcijoms.

O kaip su rizika?

Tačiau taip pat galima pastebėti, kad ši šiek tiek didesnė grąža buvo pasiekta su mažesniais svyravimais bei mažesniais maksimaliais nuostoliais nuo piko. Kaip pavyzdžiui, Warren Buffet portfelio standartinis nuokrypis (svyravimai) buvo lygus 16.3%, tuo tarpu MSCI World indekso – 18.1%. Taigi, galima teigti, kad analizuojamo portfelio rizika (svyravimų amplitudė) buvo keliais procentais mažesnė nei vienos konkrečios turto klasės, tačiau ilgalaikis istorinis pelningumas buvo labai panašus.

Analizuojant kitą rizikos matą – maksimalius kritimus nuo piko, taip pat galima pastebėti, kad Warren Buffet portfelio maksimalūs nuostoliai siekė -36.2%, tuo tarpu pasaulio akcijų -41.5% (beveik 1.2 karto didesnė rizika). O tai reiškia, kad net ir labai nedidelė obligacijų pozicija (10% portfelio) turi gana pastebimą įtaką mažinant riziką.

warren-buffett-investiciju-portfelio-metiniai-pokyciaiAukščiau pateiktoje diagramoje yra pavaizduoti tiek analizuojamo portfelio, tiek ir pasaulio akcijų indekso viso laikotarpio metiniai pokyčiai. Kaip galima pastebėti, didžiąją laiko dalį (75 – 78%) abi analizuojamos strategijos generavo teigiamą grąžą. Warren Buffett portfeliui 10 metų iš 44 buvo nuostolingi (23%), o tai irgi yra geresnis rezultatas nei pasaulinio akcijų indekso.

Per vienerius metus analizuojamo portfelio sugeneruota didžiausia grąža buvo +35.4%, kai tuo tarpu pasaulio akcijų indekso +42.8%. Tuo tarpu, per vienerius metus portfelio sugeneruota mažiausia grąža buvo -32.8%, kai tuo tarpu pasaulio akcijų -40.3%. Palyginus didžiausią ir mažiausią grąžas matome, kad didžiausia grąža skiriasi beveik 7%, tuo tarpu mažiausia grąža skiriasi beveik 1.3 karto, o tai ir vėl yra pliusas „diversifikuoto“ portfelio naudai.

Iš to galima spręsti, kad investuotojas, pasirinkęs Warren Buffett portfelį, išvengtų tokių didelių nuosmukių kaip kad investuodamas tik į vieną rizikingą turto klasę. Be abejo, mažesnė rizika dažniausiai turi ir kitą, šiek tiek neigiamą aspektą – sąlyginai mažesnę grąžą, tačiau siekiant stabilumo dažniausiai kažką reikia aukoti.

Išvados

Apibendrinant galima teigti, kad pasirinkus garsaus JAV investuotojo Warren Buffett siūlomą turto alokacijos modelį investuotojas galės tikėtis santykinai didelės grąžos, tačiau susimažins galimą praradimo riziką susiklosčius neigiamai finansų rinkų situacijai, nei investuodamas tik į vieną turto klasę. Be abejo, ši investavimo filosofija nėra tinkama visiems, tačiau jei mėgstate šiek tiek didesnę riziką ir norėtumėte dar labiau pažinti ar pajusti finansų rinkas ir tam tikrų turto klasių „judėjimą“ stebint savo investicinį portfelį, galima drąsiai teigti, kad ji tikrai verta gilesnės Jūsų analizės.

Tikimės, kad šiame straipsnyje pateikta informacija padėjo suprasti, kad net ir pačiu paprasčiausiu būdu diversifikuojant investicijų portfelį galima ne tik išlaikyti ganėtinai aukštą investicijų grąžą bet ir šiek tiek susimažinti nuostolių tikimybę. (Plačiau apie tai: Pagrindinės turto alokacijos strategijos)

NĖRA KOMENTARŲ

KOMENTUOTI