Šiame video Synergy Finance investicijų valdymo skyriaus vadovas Artūras Milevskis kalba apie tai, kiek uždirba profesionalūs fondų valdytojai ir kaip jiems sekasi lyginant su paprastais investuotojais.

Pagal Vanguard Group atliktą tyrimą, nuo 1980 iki 2008 metų, t. y. per 29 metų istoriją, buvo tik 9 metai (31%), kai pusė ir daugiau valdytojų sugebėjo aplenkti savo palyginamąjį indeksą S&P 500. Kita labai svarbi išvada, kurią padarė tyrimo autoriai, yra ta, kad su kiekvienais sekančiais metais tikimybė, kad aktyviam fondui pavyks aplenkti rinkos vidurkį, mažėja. Tarkime po 5 metų ji smunka iki 15%, o investuojant 10 metų tikimybė, kad pataikysite investuoti į aktyvų fondą, kuris aplenks savo palyginamąjį indeksą, sumažėja net iki 9%.

Žvelgiant bendrai, investiciniai fondai uždirba apie 1 – 2% per metus mažiau nei auga visa akcijų rinka. Taip yra todėl, kad vidutinis fondų taikomas valdymo mokestis yra apie 1 – 2% per metus. O turint omenyje, jog fondas taip pat patiria prekiavimo, audito, depozitoriumo ir kitas išlaidas, toks bendras rezultatas gali būti vertinamas kaip „puse velnio“.

Jeigu investiciniai fondai po mokesčių nuo rinkos atsilieka maždaug 1 – 2% per metus, ir Jūs manote, kad tai yra labai blogas rezultatas, spėkite kaip sekasi eiliniams investuotojams. Jie, kaip taisyklė, akcijų ar investicinių fondų neperka ir nelaiko amžinai. Jie, reaguodami į rinkos situaciją, vienus fondus perka, kitus parduoda, kartais, tikėdamiesi rinkų griūties, apskritai kuriam laikui pasitraukia iš rinkos.

Analitikų grupė Dalbar jau eilę metų atlieka tyrimus, kasmet skaičiuoja kiek uždirba eiliniai investuotojai. Žemiau pateikiamos jų išvados iš 2021 metų ataskaitos: dėl padriko investavimo (baimės ir godumo įtakos) per 2002 – 2021 metų periodą, statistinis JAV investuotojas vidutiniškai uždirbdavo tik 3.6% per metus, t. y. tik 1.4% aplenkė infliaciją (2.2%), ir net 2.6 karto atsiliko nuo JAV akcijų rinkos, kuri vidutiniškai augo 9.5% per metus.

NĖRA KOMENTARŲ