ETF fondai
ETF fondai – tai biržose prekiaujami fondai. Jei paprasti investiciniai fondai yra platinami bei išperkami fondų valdymo įmonės, tai ETF fondo vienetus investuotojas tiesiogiai perka arba parduoda vertybinių popierių biržoje (kaip ir akcijas ar obligacijas).
Plačiau
Perkant ar parduodant ETF fondus, dažniausiai mokami tokie patys komisiniai mokesčiai, kaip ir perkant ar parduodant tos biržos akcijas. Konkretūs tarpininkavimo mokesčiai priklauso nuo konkretaus tarpininko bei biržos (dažniausiai ETF’ais prekiaujama Londono, Frankfurto, Liuksemburgo bei New York’o biržose).
Biržose prekiaujami fondai dažniausiai būna indeksiniai. Kadangi įsigyti ETF fondus nesunkiai gali bet kuris investuotojas, ką buvo sunkiau padaryti su paprastais indeksiniais fondais, pastaraisiais metais jie išpopuliarėjo žaibiškai. (Plačiau apie tai: Paprastieji bei biržoje prekiaujami fondai)
Dėl savo privalumų, šie fondai yra itin patogus įrankis daugumai investuotojų:
- nedideli įsigijimo kaštai – nėra platinimo bei išpirkimo mokesčių (angl. load fee), mokamas tik komisinis už tarpininkavimą, kur konkurencija pakankamai efektyvi;
- maži administravimo mokesčiai – rodiklis žinomas kaip bendras išlaidų koeficientas (angl. total expense ratio – TER) šiems fondams yra nepalyginamai mažesnis nei tradiciniams investiciniams fondams, kas per ilgesnį laikotarpį gali turėti labai didelę reikšmę galutiniam rezultatui;
- didelis fondų pasirinkimas – ne visuomet iš vieno tarpininko sulauksite atitinkamą tradicinių fondų pasirinkimą;
- iš karto gaunama diversifikacija – tai pranašumas prieš atskirų akcijų pirkimą, nes norint nupirkti didelį kiekį akcijų užsienio rinkoje, komisiniai mokesčiai gali sudaryti nemažą sumą, pavyzdžiui, norint įsigyti 30 skirtingų kompanijų akcijas, jei minimalus mokestis už sandorį bus lygus 50 EUR, vien įsigijimo komisiniai bus 1500 EUR, ir dar tiek pat pardavimo komisiniai.
Be paprastų ETF fondų (kurie stengiasi identiškai sekti pasirinktą indeksą), taip pat populiarūs ir su išvestinėmis priemonėmis sukurti biržose prekiaujami fondai: „Ultra ETF“, „Short ETF“, „Ultra Short ETF“ ir pan. Tačiau į tokias priemones reikia investuoti kur kas atsargiau (arba iš viso neinvestuoti). Šie ETF fondai (Ultra, Short) nėra tradicinės investavimo priemonės todėl turėtų būti vertinamos ypač atsargiai.