Ar tikrai investicijų į akcijas vidutinis metinis pelningumas siekia 10 proc.?
Pradedant investuoti dažniausiai niekas nenori galvoti apie būsimus nuostolius. Priešingai, kadangi dauguma pradeda investuoti geru metu, yra labai didelė tikimybė, kad visų pirma bus uždirbamas pelnas, o dažnai ir gana įspūdingas. Tokiu metu paklausus, kokio vidutinio metinio pelningumo tikimasi, dažnas atsakys kad apie 20%, na o blogiausiu variantu, kaip dauguma pradedančiųjų investuotojų yra girdėję, investuojant į akcijas ilgu laikotarpiu vidutinis metinis uždarbis gali siekti apie 10%.
Apie ilgalaikę vidutinę 20% metinę grąžą kol kas nėra tikslo kalbėti, tačiau iš kur atkeliavo tas 10%? Daugiausiai finansinės informacijos apie įvairių turto klasių (akcijų, obligacijų, pinigų rinkos priemonių ir pan.) istorinius pokyčius yra būtent JAV rinkoje.
Žemiau yra pateikiamas pastarųjų 80 metų JAV akcijų indekso S&P 500 grafikas (melsva linija). Pirmas dalykas, kurį reikėtų žinoti, tai kad per analizuojamą laikotarpį JAV akcijos sugeneravo 9.4% vidutinę metinę investicijų grąžą (tai yra nominalus pokytis, kuris susideda iš akcijų kainos pokyčio bei reinvestuotų dividendų). Taigi, kaip matome ypač ilgo laikotarpio JAV akcijų grąža patvirtina 10% taisyklę. (Plačiau apie tai: Kas sudaro investicijų į akcijas grąžą?)
Taigi, atrodytų kaip ir nėra čia jokios apgaulės. Per ganėtinai ilgą laikotarpį investuojant į akcijas tikrai galima pasiekti vidutinį metinį 10% pelningumą. Tačiau šioje vietoje yra keli kabliukai. Visų pirma kalba eina apie labai ilgą laikotarpį, t.y. akcijų laikymo periodas turėtų būti ne mažesnis nei 20 metų, nors dauguma galvoja, kad užtenka jas išlaikyti vos 3 ar 5 metus. Visų antra, kalbama apie JAV rinką, kuriai pastarieji 100 metų buvo ypač sėkmingi. Na ir galiausiai, pateikiami nominalūs, o ne realūs, pokyčius (realus akcijų pelningumas gaunamas iš nominalaus pokyčio atėmus infliacijos lygį).
Kiekvienas turėtų suprasti tai, kad finansų rinkose nėra nieko statiško, o į pateikiamus įvairių turto klasių vidutinius pelningumo skaičius reikėtų žvelgti tik kaip į informacinio pobūdžio. Laikui bėgant skirtingo periodo vidutinis pelningumas kinta.
Pavyzdžiui, tame pačiame grafike pilka linija (dešinė skalė) atvaizduoja to paties JAV akcijų indekso 10 metų slenkantį vidutinį metinį pelningumą. Jau buvo minėta, kad per visą analizuojamą laikotarpį indekso vidutinis metinis pokytis buvo 9.4%, tačiau per šį laikotarpį investavus 10 metų galutinis rezultatas galėjo būti labai skirtingas: nuo -1.5% (jei nepasisekė ir buvo investuota 1999 metais, t.y. prieš dvi ypač rimtas finansines krizes) iki +19.2% (jei pasisekė investuoti 1988 metais ir sudalyvauti didžiausiame JAV akcijų rinkų burbule per pastaruosius 100 metų).
Dar vienas dalykas, ką galima būtų pastebėti iš pateikto grafiko – tai, kad kai paskutinių 10 metų vidutinis metinis pokytis pasiekdavo maždaug 20% ribą, per kitus 10 metų akcijos dažniausiai sugeneruodavo prastesnius nei vidurkis rezultatus. Tuo tarpu kai 10 metų vidutinis metinis pokytis pasiekdavo artimą 0% teritoriją, tai būdavo pakankamai geras momentas investuoti kitiems 10 metų (1974 metai, 2008 metai ir pan.).
Taigi, nors pasakymas „investuojant į akcijas ilgam galima uždirbti 10% vidutinę metinę grąžą“ ir yra teisingas, tačiau reikia žinoti, kad kalbama apie labai ilgą periodą (mažiausiai 20 metų), kad tai yra nominalūs pokyčiai, neskaičiuojama mokamų komisinių mokesčių tarpininkams, neskaičiuojant mokesčių valstybei ar kitų išlaidų.
Tuo tarpu investuojant trumpesniems periodams (tarkime 5 ar 10 metų) visada yra būtina įsivertinti, kokioje situacijoje rinka yra šiuo metu, t.y. jei paskutiniai 5 metai buvo ypač pelningi, gal geriau susilaikyti nuo didelių investicijų, tuo tarpu po blogo periodo galvoti priešingai.