Nuo 2009 metų JAV IT sektorius pabrango 3 kartus

0
4127

amazon-1200x800Šį straipsnį norėčiau pradėti nuo kelių skaičių.

Nuo 2009 metų kovo mėnesio, tai yra momento, kai pasaulio finansų rinka buvo ties „žlugimo“ riba ir kai pasaulio akcijos buvo pasiekusios žemiausią tašką per pastaruosius 20 metų, praėjo septyneri su puse metų. Ir nors dauguma ekonomistų sutinka, kad po krizinis pasaulio ekonomikos atsigavimas yra silpniausias nuo antrojo pasaulinio karo, tačiau pasaulio akcijų rinkai tai tikrai nebuvo toks prastas periodas.

Tarkime pasaulio akcijų indeksą reprezentuojantis MSCI All Country World indeksas per minėtą septynerių su puse metų laikotarpį pabrango net 170%. Iš vienos pusės tai yra labai gera žinia, nes visų investavusiųjų į akcijas portfelių vertės ženkliai pakilo, jie turėtų jaustis turtingesni, tai turėtų paskatinti vartojimą, kas galiausiai turėtų suteikti ekonomikai teigiamą postūmį.

Tačiau iš kitos pusės esamą situaciją galima būtų vertinti ir neigiamai. Kaip žinia, dabartinė akcijų „bulių“ rinka tęsiasi ilgiau nei 7 metus, o tarkime per paskutinius 90 metų vidutinė JAV akcijų „bulių“ rinka trukdavo nepilnus 9 metus. Taigi, anksčiau ar vėliau turėtų pasirodyti „meškos“. Kuo ilgiau tęsis akcijų kainų brangimas, tuo didės rimtesnio kainų smukimo tikimybė.

Tačiau šį kartą apie blogus dalykus nešnekėsiu, o pasistengsiu atsakyti į klausimą, kodėl gi pastebimas toks ekonomikos ir akcijų rinkos išsiskyrimas, ar įmanoma jį kažkaip paaiškinti?

Koks regionas lyderiavo?

Pradėkime nuo viršaus. Pasaulio akcijų indeksą suskirsčius į tris skirtingus regionus (JAV, išsivysčiusi Europa – Azija bei besivystančios rinkos) galima pastebėti, kad būtent JAV akcijos buvo ta rinka, kuri gana ženkliai „aplenkė“ likusius du akcijų regionus, per analizuojamą laikotarpį pabrangdama net 240%! O atsižvelgiant į tai, kad būtent JAV akcijų rinka sudaro maždaug 50% pasaulio akcijų krepšelio, kaip ir pasidaro aišku, kodėl pasaulio akcijoms pastarieji 7 metai buvo tokie pelningi. Panaši situacija iš dalies pastebima ir analizuojant skirtingų regionų ekonomikos augimo tempus. (Plačiau apie tai: Pasaulinės akcijų rinkos dydis bei jos skirstymas)

Tuo tarpu jei Jūsų investicijų portfelyje JAV akcijų buvo mažiau nei 50% arba jų iš viso neturėjote, tokiu atveju Jūsų rezultatas greičiausiai nebus toks „džiuginantis“. Kaip pavyzdžiui, investavusiųjų į besivystančių rinkų akcijas dabartinė portfelio vertė iš esmės prilygtų 2010 metų antroje pusėje buvusiai vertei, o investavusiųjų į Europos – Azijos akcijas pastarieji 3 metai būtų „bevaisiai“.

pagrindiniai-akciju-regionaiKoks sektorius lyderiavo?

Kadangi jau žinome kokio regiono akcijos pasiekė geriausius rezultatus, toliau galime analizuoti vien tik geriausiai pasirodžiusią rinką, t.y. JAV akcijas. Na o analizuojant konkrečią akcijų rinką dažniausiai rekomenduojama ją „susmulkinti“ į 10 pagrindinių sektorių (informacinės technologijos, finansai, sveikatos apsauga, kasdienio vartojimo prekės, gamyba, naudojimo prekės, energetika, komunaliniai patarnavimai, telekomunikacijos ir medžiagos). Atlikus būtent šį veiksmą pamatysime, ar tarkime JAV akcijų rinkos augimas buvo platus, ar jį įtakojo vienas ar keli konkretūs sektoriai.

pagrindiniai-jav-akciju-sektoriiaiTaigi, atlikus tokio pobūdžio analizę visų pirma galima pastebėti, kad iš esmės pabrango absoliučiai visi analizuojami sektoriai, tačiau galutiniai rezultatai buvo gana ženkliai išsibarstę. Tarkime geriausiai sekėsi kasdienio vartojimo prekių sektoriui, kuris per analizuojamą laikotarpį pabrango net 410%, tuo tarpu energetikos sektoriui sekėsi prasčiausiai (+91%).

Antras dalykas, kurį galima pastebėti, tai kad buvo 5 sektoriai, kurie sugeneravo geresnius rezultatus negu kad visa JAV akcijų rinka, tarp kurių be kasdienio vartojimo prekių dar patenka gamyba, informacinės technologijos, sveikatos apsauga bei finansai. Tačiau net ir žvelgiant tik į šiuo 5 sektorius galima pastebėti, kad antras pelningiausias sektorius – gamyba, daugiau nei 100% atsiliko nuo lyderio.

Trečias įdomus dalykas yra tai, kad paminėti 5 pelningiausi sektoriai, vertinant pagal įmonių kapitalizaciją, sudaro apie 75% visos JAV akcijų rinkos.

Na ir galiausiai, jeigu iš šių sektorių išrinksime pačias didžiausias kompanijas, tai pamatysime, kad iš esmės dominuoja informacinių ir naujųjų technologijų vardai, tokie kaip Apple, Google, Microsoft, Amazon, Facebook ir pan. Būtent šios kompanijos per pastaruosius 7 metus ne tik kad sugebėjo toliau auginti pajamas bei pelnus, bet ir daugeliu atvejų jų akcijų kainų pokyčiai buvo įspūdingi. Kaip pavyzdžiui, Amazon kompanijos akcijos kaina nuo 2009 metų kovo mėnesio pabrango 1179%, arba kiek daugiau nei 12 kartų. Apple akcijos kaina pakilo 793% arba beveik 9 kartus ir pan.

Išvados

Taigi, apibendrinus tiek pasaulio ir atskirų regionų ekonomikos augimo tempus, tiek akcijų rinkų pokyčius ir esmės galima būtų išskirti du pasaulius, t.y. senąją ekonomiką, kaip pavyzdžiui telekomunikacijos, finansai, energetika ir pan., bei naujųjų technologijų ekonomiką, kaip pavyzdžiui informacinės technologijos, biotechnologijos, dalinimosi ekonomika ir pan.

Na o atsižvelgiant į tai, kad JAV ekonomikoje bei akcijų rinkoje dominuoja naujųjų technologijų kompanijos, kaip pavyzdžiui Apple, Google, Amazon, Tesla, Uber, Airbnb ir pan., pasidaro daug aiškiau, kodėl būtent JAV per paskutinius 7 metus pademonstravo kone dvigubai geresnius rezultatus, negu kad vakarų Europa ar besivystančių rinkų akcijos, kur dominuoja finansų, energetikos, telekomunikacijų bei panašūs sektoriai.

Tai tik dar kartą parodo, kaip svarbu šalyje sukurti palankias sąlygas vystyti naujas technologijas, į jas investuoti, bei padėti jas pritaikyti globaliai, nes ilgainiui didesnę pridėtinę vertę bei geresnę gyvenimo kokybę užtikrins būtent jos.

NĖRA KOMENTARŲ

KOMENTUOTI