Spalio 10 startuoja mūsų „Profesionalaus investuotojo akademija”. Registraciją rasite paspaudę šią nuorodą

Pagrindinės asmeninių finansų taisyklės

Pagrindinės asmeninių finansų taisyklės

asmeniniai finansai 1 1200x800Visame pasaulyje galioja universalios asmeninių finansų valdymo taisyklės:

  • Išlaidos neturėtų viršyti pajamų;
  • Būtina turėti santaupų nenumatytiems atvejams, t.y. „juodai diena“;
  • Dideliems tikslams reikia ruoštis iš anksto;
  • Skolintis tik atsakingai.

Sekti, ar Jūsų išlaidos neviršija pajamų, padės asmeninis arba šeimos biudžetas – detaliai surašykite savo mėnesines pajamas ir išlaidas, peržiūrėkite, kam daugiausia skiriate pinigų, galbūt galite mažiau skirti vartojimui, o daugiau – santaupoms. Labai svarbu kontroliuoti išlaidas. Turėtumėte siekti, kad:

  • pajamos visada viršytų išlaidas, taip dalį pinigų galėtumėte skirti santaupoms;
  • galėtumėte apsidrausti nuo galimų nelaimių, ypač jei turite išlaikytinių; (Plačiau apie tai: Gyvybės draudimas)
  • neįklimptumėte į skolas, t.y. turėtumėte tik tiek skolų, kiek galite grąžinti itin nesuvaržydami savo vartojimo. (Plačiau apie tai: Kaip nebūti įklampintam į greitas skolas?)

Santaupų suma, kuri leistų jaustis saugiai, priklauso ir nuo gaunamų pajamų (ir įprastų išlaidų), ir nuo asmeninės situacijos (ar turime kitų pajamų šaltinių, kiek turime skolų, išlaikytinių), ir nuo ekonominės aplinkos (kokia situacija darbo rinkoje, kaip keičiasi kainos, ar sudėtinga būtų ir kiek kainuotų pasiskolinti).

Jei esame tikri dėl būsimųjų pajamų, turime kelis pajamų šaltinius (šeimoje dirba ir pinigus uždirba keli asmenys), prireikus galėtume pasiskolinti iš artimųjų, užtenka 2 – 3 mėnesių pajamų atsargos. Jei yra didelė tikimybė ilgam netekti pajamų, o šeimoje yra tik vienas pajamų šaltinis, jei užklupus bėdai nebūtų iš kur pasiskolinti ar didelę dalį išlaidų sudaro tokios išlaidos, kurių negalima sumažinti (yra išlaikytinių, reikia mokėti paskolų įmokas), atsargų jau reikia turėti daugiau – prireiks 6 – 12 mėnesių pajamų sumos.

Jei pajamos yra itin nepastovios, jei yra didžiulė rizika prarasti darbą ir ilgai negauti naujo, verta pagalvoti apie tokias santaupas, iš kurių būtų galima pragyventi mažiausiai metus. Na o santaupas geriausia laikyti taip, kad prireikus būtų galima lengvai jas paimti ir jomis pasinaudoti. (Plačiau apie tai: Pinigų rinkos priemonės)