Auksas ar akcijos
Šiame straipsnyje orientuosimės į akcijų (popierinio finansinio turto) ir aukso (realaus turto) kainų istorines tendencijas bei jų priklausomybes. Nagrinėdami akcijų ir aukso kainų priklausomybę tikimės lengviau suvokti kas gali laukti ateityje.
Akcijos = Popierinis turtas
Auksas = Realus turtas
Tačiau prieš pradedant lyginti šiuos du finansinius produktus įvardinkime, kodėl tą verta daryti. Pagrindinė priežastis – jei akcijų vertę perskaičiuosime aukso kainomis – tuomet bus visiškai panaikintas infliacijos efektas, arba kitaip tariant akcijos bus įvertintos ne nuvertėjančiais pinigais, o tiek kiek jos vertos infliacijai atspariu auksu.
Auksas yra žaliava, greičiausiai reaguojanti į besikeičiančius infliacinius lūkesčius ar pačią infliaciją. Jei investuotojai tikisi infliacijos augimo, labai tikėtina, kad kils ir aukso kaina, nes auksas suvokiamas kaip apsidraudimas nuo infliacijos. (Plačiau apie tai: Kodėl reikėtų investuoti į auksą?)
Jei krenta infliacija, labai tikėtina, kad aukso kaina taip pat bus linkusi mažėti. Taigi įvertinę akcijų indeksą aukso kaina mes gauname „realų“ vaizdą, o tik matydami „realų“ vaizdą galėsime atsakyti, kokioje situacijoje šiuo metu yra viena ar kita finansų rinka ir kas mūsų laukia toliau.
Ilgalaikės akcijų tendencijos
Pradžioje apžvelkime, kaip nuo 1970 metų iki šios dienos kito JAV akcijos. Visų pirma nagrinėjant žemiau pateiktą JAV akcijų indekso grafiką lyg ir aiškiai matoma ilgalaikė kilimo tendencija, tačiau šį laikotarpį galima suskirstyti į kelis smulkesnius.
Pirmas periodas – iki 1980 metų. Tuo metu JAV pasižymėjo kylančiomis palūkanų normomis bei didele infliacija. Tai sąlygojo situaciją kai bendrinis akcijų indeksas praktiškai išliko toje pačioje vietoje, o jei skaičiuotume įvertindami infliacijos poveikį, netgi užfiksavo neigiamą pokytį.
Antras etapas – nuo 1980 iki 2000 metų JAV pasižymėjo vienu iš sparčiausių akcijų kainų kilimu per visą istoriją. Iš dalies tą sąlygojo nuolat smunkančios palūkanų normos ir infliacija. Per laikotarpį iki JAV internetinių bendrovių akcijų kainų burbulo sprogimo JAV akcijų indeksas augo po daugiau nei 17% kasmet.
Galiausiai po 20 metų trukusio akcijų kainų augimo atėjo laikas atsipūsti. Nuo 2000 metų, t.y. su vadinamo „Dot-com“ burbulo sprogimu, pagrindinis JAV akcijų indeksas vėl perėjo į „svyravimo“ stadiją. Nuo 2000 metų pradžios iki maždaug 2012 metų JAV akcijų indeksas praktiškai nepabrango, plius pergyveno dvi ypač dideles „meškų“ rinkas. (Plačiau apie tai: Kas sudaro investicijų į akcijas grąžą?)
Ilgalaikės aukso tendencijos
Remdamiesi žemiau esančiu grafiku aptarsime istorines aukso kainas. Labai panašiai kaip ir JAV akcijų kainų, aukso kainos istorija irgi gali būti suskirstyta į tam tikrus periodus.
Pirmas etapas nuo 1970 iki 1980 metų. Jei būti labai tiksliems, tai labiau nuo 1972 metų, t.y. kai buvo panaikintas aukso standartas ir aukso kainai leista laisvai svyruoti (nuo 1944 iki 1972 metų, kol galiojo „Bretton Woods“ susitarimas, aukso kaina buvo nustatyta ir lygi 35 JAV doleriai už unciją). Vos tik žlugo „fiksuotos kainos susitarimas“ aukso kaina po truputi pradėjo judėti į viršų. Tuo pačiu metu, kaip jau buvo minėta anksčiau, JAV kilo ir palūkanos bei infliacija.
Viskas baigėsi 1980 metais aukso kainai pasiekus maždaug 835 JAV dolerių už unciją ribą (t.y. nuo 1972 metų lygio – 35 JAV dolerių už unciją – auksas pakilo 2285%). Be abejo 1980 metais žmonės labai bijojo infliacijos ir pinigų nuvertėjimo, o daug kas manė, kad auksas visuomet yra saugi investicija. Tačiau istorija parodė, jog visada yra tinkamas ir netinkamas metas investuoti į bet kokį produktą, ir 1980 metai buvo blogas laikas investuoti į auksą.
Nuo to momento, kaip matyti iš grafiko, aukso kaina 20 metų nuosekliai judėjo žemyn. Tuo pat metu smuko tiek ilgalaikės palūkanų normos, tiek ir infliacija. Galiausiai 2000 metais aukso kaina pradėjo atsitiesinėti nuo apytiksliai 250 JAV dolerių už unciją lygio ir nuosekliai didėja iki 2011 metų.
Analizuojant aukso kainos istoriją galima įžvelgti panašias maždaug 20 metų trunkančias tendencijas kaip ir akcijų atveju. Bandant suvokti kaip ateityje keisis aukso kainos reikėtų atkreipti dėmesį į tai, kad 1980 metais aukso kilimas baigėsi labai staigiu šuoliu ir vėliau burbulo sprogimu. (Plačiau apie tai: Istoriniai aukso kainos pelningumai)
Akcijų ir aukso kainos santykis
Paskutinis grafikas parodo JAV akcijų indekso ir aukso kainų istorinį santykį. Jo interpretacija būtų labai paprasta: jei šio santykio kreivė kyla, reiškia tuo metu labiau patrauklus yra popierinis turtas, kitaip tariant akcijos, o ne realus turtas (auksas), na o jei šio santykio kreivė smunka, reiškia tuo metu patrauklesnis realus turtas, o ne popierinis.