Fundamentali analizė prieš techninę analizę

0
6187

akciju-rinka-1-1068x712Vieni mano, kad investavimas tai lyg azartinis žaidimas, tačiau patyrę investuotojai atlieka savo namų darbus ir uždirba pelną atlikdami rinkos analizę. Yra įvairių būdų analizuoti finansų rinką, tačiau plačiai kalbant yra dvi pagrindinės finansų analizės rūšys:

Pabandykime išsiaiškinti šių dviejų skirtingų analizės metodų privalumus ir trūkumus bei nuspręsti, kuri yra geresnė, o gal verta jas naudoti kartu.

Fundamentali analizė

Privalumai

Fundamentali analizė yra gera investuojant ilgam laikotarpiui. Gebėjimas atpažinti ir prognozuoti ilgalaikes ekonomines, demografines, technologines ir vartojimo tendencijas yra privalumas kantriam investuotojui, kuris pasirinks tinkamą pramonės šaką ar įmonę.

Vienas iš pačių akivaizdžiausių, bet mažiausiai apčiuopiamų fundamentalios analizės privalumų yra supratimas apie verslą ir jo plėtrą. Po išsamios analizės investuotojas susipažins kaip yra uždirbamos pajamos ir kaip gaunamas pelnas.

Akcijos juda kaip grupė. Supratus įmonės verslą, galima lengvai atpažinti, kokią vietą akcijos užima tam tikroje pramonės šakoje. Taip galima sužinoti ar įmonė yra pramonės šakos viena iš lyderių ar viena iš atsilikėlių. Išstudijavus pramonės grupes, galima atpažinti ar akcijos yra labai rizikingos, mažai rizikingos, orientuotos į pajamų augimą ar vertę. Taip pat šis supratimas yra labai svarbus, nes investuotojas išsiaiškins dėl kokių priežasčių akcijos kaina nukrito – ar dėl blogų naujienų, o gal dėl prastų rinkos nuotaikų.

Trūkumai

Vienas iš didžiausių fundamentalios analizės trūkumų yra tas, kad fundamentali analizė yra labai sudėtinga ir atima labai daug laiko. Todėl atsižvelgiant į laiką ir sudėtingumą gali būti sunku įgyti kažkokį pranašumą prieš kitus investuotojus.

Kitas didelis trūkumas yra tas, kad fundamentali analizė neparodo tikslaus laiko, kada įsigyti akciją, todėl netinkamu laiku įsigijus, kad ir geros kompanijos akcijas, gali tekti laukti dar ilgą laiko tarpą, kol ji taps „normaliai“ įvertinta. Įmonės fundamentalūs duomenys gali būti labai geri ir gali būti, kad mes įsigyjame akciją, kai visi ją perka ir yra godūs ir ji yra smarkiai pervertinta.

Dar vienas trūkumas yra tas, kad nėra lengva greitai reaguoti ir priimti investicinį sprendimą dėl to, kad finansinės ataskaitos sudaromos tik kelis kartus per metus ir gali būti vėluojama parduoti akcijas.

Kitas trūkumas yra toks, kad fundamentali analizė ignoruoja atsitiktinius ir netikėtus ekonominius, politinius ar teisinius įvykius dėl kurių akcijų kainos ar įmonės pelnas gali smarkiai nukristi. Labiausiai tai galima pamatyti per krizes.

Kitas svarbus dalykas, kurį reikėtų apsvarstyti, kad dauguma fundamentalios informacijos ateina iš pačios įmonės ir negalima šimtu procentų spręsti ar įmonė ją pateikia tikslią ir tikrą ir ar tai nėra kokia nors apskaitos gudrybė.

O turbūt didžiausias trūkumas yra toks, kad prognozuoti ateitį yra labai sunku, nes rezultatai, kurie buvo gauti galioja tik tam tikrą laiko tarpą. Prognozavimas tai lyg orų spėliojimas. Net patys geriausi analitikai ir investuotojai negali teisingai nuspėti, kokios akcijos ateityje bus geriausios ir augs daugiausiai. Pačių didžiausių analitinių bendrovių ir bankų, kuriuose dirba labai daug ekonomistų ir analitikų negali tiksliai nuspėti, koks bus ateityje įmonių pelnas, o dažnai ir smarkiai apsirinka. (Plačiau apie tai: Ar investuojant reikia pasikliauti ekonomistų bei analitikų prognozėmis?)

Techninė analizė

Privalumai

Vienas iš svarbiausių techninės analizės privalumų yra toks, jog techninė analizė koncentruojasi į grafikus ir neatsižvelgia į jausmus ar kitus išorinius veiksnius, kurie gali daryti įtaką Jūsų apsisprendimams. Naudojantis technine analize paremta tam tikra strategija mes aiškiai žinome įėjimo ir išėjimo taškus. Taigi mes žinome, kada akcijas pirkti ir kada parduoti. Taip galima lengviau valdyti savo riziką.

Tam tikri techninės analizės modeliai yra vienodai interpretuojamas tiek akcijų tiek žaliavų ar valiutų rinkose, todėl patyrusiam techninės analizės praktikui nėra sunku juos atpažinti.

Žiūrint į grafikus nereikia jokios papildomos informacijos, todėl per labai trumpą laiką galima peržiūrėti labai daug skirtingų grafikų ir nuspręsti ar verta investuoti ar ne.

Dar vienas privalumas yra tas, kad žiūrint į grafikus galima matyti, kas vyksta šiuo metu. Tendenciją − ar akcijos kaina kyla į viršų ar krenta. Ar akcija yra populiari ir ją įsigyja daug investuotojų matydami, kiek suprekiaujama akcijų per dieną, savaitę ar mėnesį. Ar akcijos kaina yra pasiekusi visų laikų aukštumas, o gal yra smarkiai nuvertėjusi.

Trūkumai

Vienas didžiausių trūkumų yra tas, kad įvairūs indikatoriai gali parodyti skirtingus signalus. Vienas indikatorius gali rodyti pirkimo signalą, o kitas indikatorius gali parodyti pardavimo signalą. Taip galima sutrikti ir nežinoti, kokį investicinį sprendimą atlikti. Taigi, skirtingi analitikai gali įvairiai interpretuoti skirtingas situacijas.

Ne kiekvienas modelis techninėje analizėje yra visada teisingas, todėl, kad ir teisingai išanalizuosite grafikus, vis tiek galite prarasti pinigus.

Neįsigilinus į įmonės veiklą ir galimus ateities planus, naudojantis technine analize ilguoju laikotarpiu Jūsų investicija gali nebūti tokia pelninga kaip tiesiog investuojant į kitas įmones.

Praeities kainos ir grafikai negali prognozuoti staigių teigiamų ar neigiamų ekonominių ateities įvykių. Jeigu įvyksta kažkoks netikėtas įvykis ir kaina pasisuka ne Jūsų naudai, galite staiga prarasti labai dideles pinigų sumas.

Ir turbūt didžiausias trūkumas, kad techninė analizė remiasi praeitimi norint nuspėti ateitį. Visos strategijos, kurios buvo išbandytos praeityje ar su praeities duomenis gali ateityje nebeveikti, nes rinkoje niekas lygiai taip pat nepasikartoja, nors kartais galima surasti panašumų. Todėl techniniam analitikui reiktų turėti kelias strategijas ir nuolat jas tobulinti keičiantis rinkos sąlygoms.

Fundamentali ir techninė analizė kartu

Tiek fundamentali, tiek techninė analizė turi savo privalumų ir trūkumų. Nors jos abi gana skirtingos, tačiau pasinaudojant tiek vienos, tiek kitos analizės privalumais galima jas naudoti kartu.

Fundamentali analizė gali būti naudojama nustatant „neįvertintas“ akcijas, o naudojant techninę analizę galima atrasti gerą pirkimo momentą, kada akcija pradeda kilti. Priešingu atveju, kai akcija yra pervertinta, techninė analizė parodo, kada reikia ją parduoti. Laiku įsigiję ir pardavę savo investicijas, galite ne tik susimažinti potencialius nuostolius, bet ir tikėtis didesnės grąžos.

Priešingu atveju techniniai analitikai naudodamiesi fundamentalia analize gali patvirtinti savo signalo stiprumą. Pavyzdžiui, jeigu grafike yra matomi modeliai ir indikatoriai rodo pardavimo signalą, tai analitikas gali pasižiūrėti į finansines ataskaitas ir jeigu jos rodo prastesnius rezultatus ir silpnėjančią įmonės finansinę padėtį, galite ramiai parduoti savo akcijas.

Turbūt pats svarbiausias dalykas, kodėl verta naudoti fundamentalią ir techninę analizę kartu, tai rizikos valdymas. Pavyzdžiui analizuodami kažkokį pramonės sektorių ar rinką ir išsirinkę tinkamas akcijas ar perkant kažkokio sektoriaus ETF, grafike galėsite aiškiai užsibrėžti ir matyti, kada parduosite savo investicijas, jeigu Jums nepasiseks ir kainos pajudės ne Jūsų naudai.

Apibendrinant

Nors investavimas yra sudėtingas procesas atimantis labai daug laiko, o prognozavimas atrodo kaip orų spėliojimas, tačiau tinkamai pasiruošus galite sumažinti šansus suklysti ir negalvoti apie investavimą kaip apie kažkokį azartinį lošimą. Tiek techninė, tiek fundamentali analizė turi savų pliusų ir minusų. O jeigu Jūs esate vienos ar kitos pusės šalininkas, pasvarstykite apie galimybę išmokti kaip galima naudoti ir kitą analizę. Tik naudojant abi analizės rūšis kartu galima pasinaudoti didesniu skaičiumi privalumų ir pagerinti investavimo strategiją.

NĖRA KOMENTARŲ

KOMENTUOTI