Spalio 10 startuoja mūsų „Profesionalaus investuotojo akademija”. Registraciją rasite paspaudę šią nuorodą

Investuoti užsienio rinkose – prieinama ir paprasta kiekvienam

Investuoti užsienio rinkose – prieinama ir paprasta kiekvienam

uzsienio tarpininkai 1200x800Dažnas rinkos dalyvis investavimo kelią pradeda savo šalies rinkoje, kurią geriausiai pažįsta ir gali rasti daugiausiai informacijos. Visgi Baltijos šalių investuotojai nuolat skundžiasi menku likvidumu ir investicinių galimybių trūkumu vietos biržoje, tad natūraliai atsiranda poreikis pabandyti realizuoti savo investicines idėjas išvystytose kapitalo rinkose (pvz., JAV, Didžioji Britanija, Vokietija).

Instrumentai ir galimybės

Pirmiausia reikia suprasti, jog prekiauti užsienio rinkose šiais laikais įmanoma ir realiuoju laiku per vietinius tarpininkus – tiek stebėti prekybą, tiek ir pateikti pavedimą. Visai kaip ir Baltijos šalių biržose. Tereikia turėti realaus laiko prekybos platformą (tai yra speciali programinė įranga, kurią suteikia finansų tarpininkas).

Prekiauti su vėlavimu nepatartina ir rizikinga – vargu, ar pasirodytų patrauklios tokio brokerio paslaugos, kuris siūlytų prekiauti Baltijos šalių biržose su 10 – 15 minučių vėlavimu? Antras svarbus akcentas – finansinių priemonių gausa. Užsienio rinkose platus pasirinkimas ne tik akcijų ar obligacijų, bet ir ETF fondų ar išvestinių finansinių priemonių. ETF fondai suteikia investuotojui galimybę net su mažu kapitalu pigiai pasiekti įvairiausias rinkas (pvz., Azijos vertybiniai popieriai, žaliavos, nekilnojamas turtas ir kt.). (Plačiau apie tai: Biržoje prekiaujami fondai – ETF)

Be to, dažnai prekybos platformos suteikia galimybę investuotojui lanksčiai naudotis finansiniu svertu, t.y. margin trading ir short-selling operacijos. Short-selling – tai galimybė uždirbti iš akcijų kainos kritimo, ko, deja, Baltijos šalyse kol kas nėra. Šiuo atveju investuotojas pasiskolina akcijas iš brokerio, jas parduoda, o kainai nukritus atperka pigiau (taip grąžina akcijas) ir uždirba kainų skirtumą. Margin trading – tai galimybė pasiskolinti pinigų, įkeitus akcijas, siekiant pirkti akcijų už daugiau nei nuosavą kapitalą. Galiausiai belieka tik užsiminti apie įvairius pavedimus (pvz., stop-loss), grafikus, algoritminę prekybą – tai tik dalis to, kas tampa prieinama investuotojui.

Ar sudėtinga?

Vienas dažnai linksniuojamas mitas yra tas, kad prekiauti per prekybos platformą gali tik profesionalai. Iš tiesų naudotis pagrindinėmis platformų funkcijomis įmanoma išmokti per keletą minučių, kadangi pirkti/parduoti akcijas ir kitus finansinius instrumentus galima vos keliais klavišų paspaudimais. Žinoma, reikia suprasti, kad pats investavimas savaime – sudėtingas užsiėmimas, jis sudėtingas tiek Baltijos šalių rinkose, tiek užsienyje. Be to, jei turite laiko ir noro, visada galima gilintis į profesionalias platformos teikiamas galimybes (naudotis sudėtingais pavedimų tipais ir kt.), tačiau visa tai yra mažai svarbu investuotojams, paprasčiausiai norintiems pirkti/parduoti akcijas. Vietos finansų tarpininkai šiuo klausimu netgi turi pranašumą prieš užsienio konkurentus: pagalbą ir konsultacijas jie suteikia lietuviškai ir svarbiausia – operatyviai. Galima tik pridurti, jog, pvz., LHV Trader platforma yra tiek anglų, tiek ir lietuvių kalba, kas dar labiau palengvina prekybą užsienio biržose.

Kiek tai kainuoja?

Vienas pagrindinių mitų, kuriuos sutinka ketinantys investuoti užsienyje, yra įsitikinimas, kad prekybos komisiniai mokesčiai bus didesni nei prekiaujant vietos rinkoje. Greičiausiai šis mitas kilo dėl fakto, kad daugelis vietos tarpininkų negali pasiūlyti realaus laiko prekybos platformų. Dėl to, klientui pavedimą pateikus internetu, vis tiek neišvengiama papildomo pavedimo apdorojimo rankiniu būdu (realiai būtent makleris perduoda pavedimą į biržą) ir išauga sandorio išlaidos. Visgi atsiranda vietos tarpininkų, galinčių pasiūlyti investavimą per prekybos platformas. Pavyzdžiui, komisiniai prekybai JAV akcijomis per LHV Trader platformą siekia vos 0,017 USD už 1 akciją (min. 7 USD) – tai mažiausi komisiniai tarp visų Baltijos šalių tarpininkų.

Mokestinė aplinka

Prekiauti užsienio valstybėse investuotojai nesiryžta ir dėl potencialių keblumų, deklaruojant mokesčius. Prekyba turi būti apskaitoma FIFO metodu, užsienio valiutos kursą reikia pritaikyti atsiskaitymo dienai ir pan. Šioje situacijoje vietiniai tarpininkai turi aiškų pranašumą – jų sistemos yra pritaikytos, todėl gauti jau parengtas ataskaitas mokesčių deklaracijoms visai nesudėtinga. Galima pridurti, jog investuotojams taip pat svarbu pasidomėti, ar finansų tarpininkas padės išvengti dvigubo dividendų apmokestinimo. Tai reiškia, jog nuo, pvz., dividendų iš JAV Lietuvos rezidentui turėtų būti pritaikytas tik 15% tarifas, o ne 30%, koks yra JAV.

Nuo ko pradėti?

Pirmiausia susisiekite su finansų tarpininku ir pasitikslinkite, ar gerai suprantate visas siūlomas sąlygas. Taip pat išbandykite demonstracinę versiją – galite susitarti dėl susitikimo su makleriu ir pamatyti platformos pristatymą gyvai. Daugelis tarpininkų savo prekybos platformos video pristatymus yra parengę ir internete.