Biržoje prekiaujami fondai – ETF

0
7257

SPDR 1200x800Biržoje prekiaujami fondai (angl. exchange traded funds – ETF) – tai investiciniai fondai, kurių vienetais yra prekiaujama biržoje. Priešingai vadinamiesiems tradiciniams fondams, kurių vieneto kaina yra apskaičiuojama tik vieną kartą per dieną, taigi fondo pirkimą ar pardavimą taip pat galima atlikti tik vieną kartą per dieną ir tik ta kaina, kokią apskaičiuoja valdymo įmonė (dažniausiai, prieš atlikdamas sandorį investuotojas tos kainos tiksliai nežino), biržoje prekiaujamais investiciniais fondais, kaip ir bet kokiomis akcijomis, galima prekiauti visą dieną konkrečios biržos prekybos valandomis. Kiekvieną akimirką yra žinoma, už kokią kainą tą fondą galima įsigyti ar parduoti.

Nors biržoje prekiaujami fondai šiuo metu yra pritraukę vos 3 trln. JAV dolerių, tačiau ši finansinė priemonė per pastaruosius 10 metų labai stipriai išpopuliarėjo. (Plačiau apie tai: Paprastieji bei biržoje prekiaujami fondai)

Kalbant apie biržoje prekiaujamus fondus reikia žinoti, kad ir jie gali būti labai skirtingi. Tačiau dauguma biržoje prekiaujamų fondų iš esmės yra panašūs į indeksinius fondus, nes kaip investavimo tikslą yra įvardinę tam tikro akcijų, žaliavų, obligacijų, valiutų ar kitų finansinių priemonių indeksų sekimą. Dažniausiai jie yra valdomi pasyviai, todėl pasižymi mažesniais valdymo mokesčiais. (Plačiau apie tai skaitykite čia: Kokius mokesčius sumokame investuodami į lietuviškus fondus?)

Patys populiariausi yra tie, kurie atkartoja plačiai paplitusius indeksus bei kuriuose yra sukauptos didžiausios sumos. Tarkime vienas iš populiariausių biržoje prekiaujamų fondų yra SPDR S&P 500, dar vadinamas „spaideriu“, kuris atkartoja JAV akcijų indeksą S&P 500. Jo valdomas turtas šiuo metu siekia 190 mlrd. JAV dolerių, o metinis valdymo mokestis tesiekia 0.09%.

Na ir galiausiai, be to, kad jie yra ypač dideli bei likvidūs, biržoje prekiaujami fondai yra sąlyginai skaidrūs. Kadangi dauguma jų yra listinguojami stambiausiose pasaulio biržose (Niujorke, Frankfurte, Singapūre ir pan.), tokie fondai turi pateikti visas finansines ataskaitas bei atitikti daugybę įvairių priežiūros reikalavimų, kas savo ruožtu sumažina apgaulės galimybes.

Egzotiniai ETF

Tačiau reikia žinoti, kad yra ir egzotinių biržoje prekiaujamų fondų, kurie investuoja ne tiesiogiai į akcijas, obligacijas ar auksą, o į išvestines finansines priemones (kaip pavyzdžiui dauguma žaliavinių fondų). Taip pat galima sutikti tokius fondus, kurie siekia 2 ar net 3 kartus didesnių svyravimų nei jų palyginamasis indeksas (kai kurie net siekia palyginamąjį indeksą atkartoti į priešingą pusę). Dažniausiai tokie biržoje prekiaujami fondai yra labai blogas ilgalaikio investavimo pasirinkimas, nes per ilgą laikotarpį dėl savo struktūros praranda vertę, taip pat investuojant į juos susiduriama su papildomom rizikom, kaip pavyzdžiui emitento bankroto rizika ir pan. Dėl šios priežasties yra rekomenduojama prieš investuojant į kažkiek „egzotiškesnį“ fondą atidžiai perskaityti jo prospektą, kur yra nurodomas konkretus investavimo objektas, rizikos, mokesčiai bei kita aktuali informacija.

Biržoje prekiaujamų fondų pelningumas kaip ir rizika gali būti nuo mažo iki didelio (priklausomai nuo fondo rūšies). Tačiau dažniausiai  tokių fondų rizika yra šiek tiek mažesnė nei vienos konkrečios finansinės priemonės, nes jie seka plačiai išskaidytus indeksus, kurie dažniausiai sudaromi ne iš vienos bet iš kelių, keliasdešimt ar net kelių šimtų skirtingų finansinių priemonių. Tuo tarpu minėtų fondų likvidumas yra vienas iš didžiausių, nes jais yra prekiaujama pagrindinėse pasaulio biržose. (Plačiau apie tai: Diversifikacija)

NĖRA KOMENTARŲ

KOMENTUOTI