Paprastieji bei biržoje prekiaujami fondai

0
4232

Jau buvome minėję anksčiau, kad dauguma pasaulyje esančių investicinių fondų yra vadinamieji tradiciniai arba paprastieji. Tokių investicinių fondų vieneto kaina yra apskaičiuojama vieną kartą per dieną, taigi fondo pirkimą ar pardavimą taip pat galima atlikti tik vieną kartą per dieną ir tik ta kaina, kokią apskaičiuoja valdymo įmonė. Dažniausiai, prieš atlikdamas sandorį investuotojas tos kainos net tiksliai nežino.

Tačiau kuo toliau tuo labiau tarp investuotojų plinta biržoje prekiaujami investiciniai fondai (angl. exchange traded fund – ETF). Jais, kaip ir bet kokiomis akcijomis, galima prekiauti visą dieną konkrečios biržos prekybos valandomis. Kiekvieną akimirką yra žinoma, už kokią kainą tą fondą galima įsigyti ar parduoti. (Plačiau apie tai skaitykite čia: Biržoje prekiaujami fondai – ETF)

Nors biržoje prekiaujami fondai šiuo metu yra pritraukę tik 3 trln. JAV dolerių (10% tradicinių fondų valdomo turto), tačiau ši finansinė priemonė per pastaruosius 10 metų labai stipriai išpopuliarėjo.

ETF fondu turtas

Kalbant apie biržoje prekiaujamus fondus reikia žinoti, kad ir jie gali būti labai skirtingi. Patys populiariausi yra tie, kurie atkartoja tam tikrus indeksus bei kuriuose yra sukauptos didžiausios sumos.

Tarkime pats pirmasis ir šiuo metu pagal valdomą turtą pats didžiausios investicinis fondas pasaulyje yra SPDR S&P 500 (trumpinys SPY), kuris kaip jau turbūt supratote, atkartoja JAV akcijų indeksą S&P 500. Jo valdomas turtas šiuo metu siekia 190 mlrd. JAV dolerių, o metinis valdymo mokestis siekia vos 0.09%.

Tačiau yra ir egzotinių biržoje prekiaujamų fondų, kurie investuoja ne tiesiogiai į akcijas, obligacijas ar auksą, o į išvestines finansines priemones (kaip pavyzdžiui dauguma žaliavinių fondų).

Taip pat galima sutikti tokius biržoje prekiaujamus fondus, kurie siekia 2 ar net 3 kartus didesnių dieninių svyravimų nei palyginamasis indeksas. Dažniausiai tokie biržoje prekiaujami fondai yra labai blogas ilgalaikio investavimo pasirinkimas, nes per ilgą laikotarpį dėl savo struktūros praranda vertę.

Na ir galiausiai, be to, kad biržoje prekiaujami fondai yra ypač dideli bei likvidūs, jie yra sąlyginai skaidrūs. Kadangi dauguma jų yra listinguojami stambiausiose pasaulio biržose (Niujorke, Frankfurte, Singapūre ir pan.), tokie fondai turi pateikti visas finansines ataskaitas bei atitikti daugybę įvairių priežiūros reikalavimų, kas savo ruožtu sumažina apgaulės galimybes.

NĖRA KOMENTARŲ

KOMENTUOTI