Tarpusavio skolinimo platforma Paskolų klubas
Bendra informacija
Paskolų klubo tarpusavio skolinimosi platforma buvo įkurta 2015 metais, Lietuvoje. Šią platformą valdo įmonė UAB „NEO Finance“. Platforma investuotojams leidžia investuoti į Lietuvoje sudaromas įvairias vartojimo paskolas. Investuotus pinigus norintiems išsiimti ankščiau laiko yra suteikiama galimybė turimas paskolas parduoti antrinėje rinkoje, kur yra taikomas 1% paskolos pardavimo mokestis. Investuotojui platforma daugiau mokesčių netaiko.
Pagrindiniai platformos rodikliai
Paskolų klube jau yra investavę virš 5 tūkstančių žmonių, kurie per visą laikotarpį sufinansavo beveik 9 mln. EUR paskolų. Per mėnesį vidutiniškai sufinansuojama 670 tūkstančių EUR. Grafiką su paskolų finansavimo augimu galite pamatyti apačioje. Palūkanos platformoje svyruoja nuo 6% iki 27%, tuo tarpu vidutinės palūkanos yra 17.43%. Bendra vėluojančių paskolų dalis platformoje šiuo metu yra 24.75% iš kurių 3.29% vėluoja daugiau negu 90 dienų. Paskolų, kurios yra visiškai nemokios, platforma neskelbia.
Reguliavimas ir rizikos
Įmonė „NEO Finance“ veikia pagal Lietuvos Respublikos teisės aktus. Lietuvos bankas šiai įmonei yra išdavęs licenciją vykdyti veiklą susijusią su tarpusavio skolinimu. Ši platforma turi užtikrinimo fondą, kurio paslaugomis galima naudotis sumokant procentinę dalį nuo paskolos sumos. Ši procentinė dalis priklauso nuo paskolos, į kurią yra investuojama reitingo ir laikotarpio, ir yra pavaizduotas žemiau esančioje lentelėje:
Skolininkui nemokant sumos bent vieną dieną, užtikrinimo fondas kompensuoja šį nuostolį investuotojui, padengdamas jį. Paskolai tapus visiškai nemokia, grąžinama visa suma. Platforma atlieka skolininko patikrinimą pagal Lietuvos banko patvirtintus atsakingo skolinimosi nuostatus ir savo specifinius kriterijus.
Taip pat investuotojams gali iškilti su platformos bankroto rizika susiję klausimai, todėl juos bendrai apžvelgsime. Platformos bankroto rizikos atveju platforma atskleistų skolininkų duomenis ir tolimesnį paskolų administravimą gautų prisiimti pats investuotojas. Detaliau apie platformos bankroto riziką galima paskaityti veiklos tęstinumo plane.
Apibendrinimas
Paskolų klubas yra viena iš nedaugelio Lietuvoje įregistruotų tarpusavio skolinimosi platformų. Nors platforma investuotojams ir teikia galimybę pasinaudoti užtikrinimo fondu, kuris panaikina nemokumo riziką, tačiau pačios platformos bankroto atveju investuotojai turėtų patys prisiimti administruoti visas turimas paskolas, į kurias jie iki to laiko yra investavę. Daugiau apie platformą galima sužinoti Paskolų klubo internetinėje svetainėje.