7 žingsniai, kaip išspręsti psichologines investavimo problemas

0
5340

investavimo problemos 1068x712Ankstesniuose straipsniuose sužinojome, kaip kiekvieno investuotojo sprendimus gali paveikti išoriniai bei vidiniai veiksniai, kaip galutiniams investicijų rezultatams gali pakenkti tokios emocijos kaip baimė ar godumas (Plačiau apie tai: Pagrindinės psichologinės investuotojų problemos). Tuo tarpu šiame straipsnyje pabandysime pateikti 7 žingsnių planą, kaip kiekvienas investuotojas gali kuo greičiau įveikti visas su investavimu susijusias psichologines problemas.

Pirmas žingsnis: susikoncentruok į tai, ką reikia išmokti

Visų pirma ir svarbiausia reikia pakeisti požiūrį į patį investavimo procesą. Daugiausia dėmesio investuotojai skiria klausimui: „Kaip uždirbti kuo daugiau pinigų?“ Tačiau iš tiesų reikia formuluoti šiek tiek kitokį klausimą: „Ką man reikia išmokti arba kaip aš turėčiau prisitaikyti, kad galėčiau sėkmingiau veikti?“

Reikia susikoncentruoti į patį procesą, kaip pasiekti konkrečius tikslus, susijusius su tobulėjimu, tačiau ne su galutiniu rezultatu – pinigais. Svarbiausia yra ne tai, kiek pinigų yra uždirbama per trumpą laikotarpį, o kas yra daroma ir kaip sėkmingai tai yra atliekama, nes būtent nuo to priklausys ir pinigų kiekis, kuris bus uždirbtas ateityje.

Patarimas galėtų būti toks: reikia atsidėti tam tikrą sumą pinigų, kuri būtų traktuojama kaip mokestis už mokslus, ir su ta suma dirbti tol, kol bus įgyta reikiamų įgūdžių arba kol jos nebeliks. Kokią sumą atidėti, priklauso tik nuo to, kiek dalykų dar reikia išmokti. Jei reikia įgyti tik vieną įgūdį, natūralu kad užteks mažesnės sumos, tačiau jei investuotojas tik pradedantysis, šis mokestis gali būti gana didelis ir su tuo yra būtina susitaikyti.

Antras žingsnis: išmok susidoroti su nuostoliais

Antrasis žingsnis turbūt yra vienas sudėtingiausių, tačiau ir vienas svarbiausių. Dauguma pradedančiųjų mano, kad investuojant įmanoma uždirbti pelną kiekvieną mėnesį, o aktyvūs prekiautojai tikisi pelno ir kiekvieną savaitę, kiekvieną dieną ar net iš kiekvieno atskiro sandorio. Tai klaidingas požiūris. Investuojant ar prekiaujant, kaip ir bet kuriame kitame versle, niekaip neišvengsime nesėkmingų ar nuostolingų periodų. Pagrindinis dalykas, kaip tuo momentu atsilaikoma. Dauguma pradedančiųjų investuotojų yra nepasiruošę patirti nuostolių ir nežino, kaip elgsis, kai taip įvyksta, todėl tokiais periodais gali visiškai prarasti pasitikėjimą savimi ir priimti dar daugiau klaidingų sprendimų.

Siekiant to išvengti, reikia iš anksto nusistatyti, kiek galite sau leisti rizikuoti per metus, per mėnesį ar sudarant kiekvieną sandorį. Iš anksto žinant pačius blogiausius variantus iš karto yra su jais susitaikoma ir jei tai įvyksta, nėra jokio pagrindo save kaltinti, bijoti ar pan., nes toks scenarijus buvo numatytas iš anksto. Apie neigiamą scenarijų pagalvojus iš anksto, nuostolingo sandorio tikimybė nebesukelia skausmo ar baimės.

Kaip jau buvo minėta anksčiau, nuostoliai yra žaidimo dalis ir juos reikia mokėti priimti. Dauguma sėkmingai veikiančių investuotojų to išmoksta, kai vieną kartą praranda visą savo turtą, t.y. gana skausmingu keliu.

Tad ką reikia daryti? Prieš atliekant kiekvieną sandorį reikia žinoti, kokia yra rizika, įsivardinti, kiek konkrečiai šis sandoris gali būti nuostolingas ir kad prireikus nuostolinga pozicija bus parduodama. Taigi, mokėjimas pripažinti, jog investicijos gali būti nuostolingos, ir sugebėjimas šiuos nuostolius užfiksuoti yra investavimo įgūdis. Jį galima ištobulinti tik remiantis skaudžia patirtimi, todėl vertėtų tai daryti naudojant kuo mažesnę sumą, kad nuostolis nesužlugdytų finansiškai ir psichologiškai.

Taip pat patartina kuo greičiau patikėti tuo, jog jei yra parduodama nuostolinga pozicija, dėl to netampama blogesniu ar kvailesniu žmogumi. Kai yra išsiugdomas įgūdis „priimti“ nuostolį automatiškai, pradedama absoliučiai kitaip žvelgti į naujai pasitaikančias galimybes ir prieš tai patirtas nuostolis nebeturi įtakos tolesniems sprendimams.

Trečias žingsnis: tapk vienos rinkos ekspertu

Iš pat pradžių reikėtų tapti vienos konkrečios strategijos ar sistemos ekspertu. Be abejo, pasirinkta strategija turėtų būti tokia, kuri, vertinant ilgą istorijos periodą, padėjo pasiekti teigiamų rezultatų. Geriausia, kad tai būtų labai paprasta, lengvai suprantama ir įgyvendinama strategija. Taip pat yra būtina žinoti, kiek maždaug sandorių galima sudaryti per metus, kiek vidutiniškai jų būna pelningų, koks vidutinis pelnas ir pan. Atsirinkus tokią informaciją, reikia pradėti ja vadovautis labai disciplinuotai, be jokių išimčių ir vengti visos kitos nereikalingos informacijos.

Atliekant šį pratimą, visų pirma, auga pasitikėjimas savimi. Pasitikėjimą yra daug lengviau išsiugdyti, kai apsiribojama viena strategija ar viena rinka, taip atsiribojant nuo nuolat pasirodančių galimybių uždirbti nežmoniškus pinigus. Antras dalykas: yra būtina praleisti pasirodančias galimybes, jei kol kas nesama tos srities ekspertu. Taip bus išvengiama neapgalvotų sandorių, kurie dažniausiai sudaromi nenorint praleisti dar vienos „auksinės“ progos. Jei pastarasis dalykas vis vien neduoda ramybės, reikia užduoti sau klausimą: „Kur taip skubate?“ Jeigu yra tikima, jog anksčiau ar vėliau tapsite sėkmingai veikiančiu investuotoju, tai koks skirtumas, jei dabar praleisite vieną ar kelis galbūt pelningus variantus?

Ketvirtas žingsnis: išmok nepriekaištingai vykdyti pasirinktą strategiją

Siekiant nepriekaištingai vykdyti pasirinktą strategiją, neužtenka tik noro. Labai dažnai, kad ir kokia gera būtų konkreti strategija, vadovaujantis ja tikėtina net kelis kartus iš eilės investuoti nuostolingai. Po to labai dažnai, ypač pradedantieji investuotojai, nusprendžia pasitraukti. Tad kaip įveikti šį etapą? Reikia atlikti kelis pratimus.

Visų pirma šiam pratimui reikia paskirti tam tikrą sumą, kurios negaila prarasti, tada įsivardinti, kiek maždaug operacijų yra planuojama atlikti vadovaujantis konkrečia strategija ir kiek maksimaliai galima prarasti, jei, tarkime, visos pasirinktos investicijos bus nuostolingos. Galiausiai yra būtina griežtai įsipareigoti atlikti visas operacijas, kurias reikės, laikantis pasirinktos strategijos.

Atlikus šį pratimą bus galima atsakyti į klausimą, ar sugebate nepriekaištingai laikytis griežtai nusistatytų taisyklių. Jei atlikus nustatytą skaičių operacijų visgi yra taip, kad ne visada buvo elgiamasi pagal strategiją ar planą, reikia išsiaiškinti, kokios buvo pagrindinės to priežastys. Šį pratimą reikėtų kartoti tol, kol nepadaroma nė vienos klaidos. Tik atlikus viską teisingai įgaunamas pasitikėjimas savimi.

Tačiau reikia nepamiršti, kad tai bus tik pratimas, kurio tikslas išsiugdyti drausmingumą. Iš pradžių vertėtų naudoti kuo mažesnes sumas, o ateityje jas bet kada galima padidinti.

Penktas žingsnis: galvok „tikimybiškai“

Ką reiškia galvoti „tikimybiškai“? Visų pirma tai, kad rinkoje gali atsitikti bet kas ir tai visiškai nepriklauso nuo to, ką mes galvojame ar darome. Antra, norint uždirbti pinigus, nebūtina žinoti, kas nutiks ateityje. Na, ir, galiausiai, kiekvienas momentas rinkoje yra unikalus. Tik suvokus tai, galima suprasti, kad kaskart investuojant būtina įvertinti pelningumo tikimybę.

Kaip tą padaryti? Paprasčiausiai išstudijuoti istoriją, t.y. kaip viskas susiklostė pastaraisiais kartais, kai būdavo investuojama esant tokioms pačios sąlygoms, kaip kad yra dabar. Plačiausiai naudojamas būdas, kaip padidinti tikimybę uždirbti, – „eiti kartu su rinka“. Žinome, kad pavieniui negalime paveikti bendros rinkos krypties, todėl reikia išsiaiškinti, kokie investuotojai šiuo metu dominuoja: optimistai („buliai“) ar pesimistai („meškos“). Kai jau išsiaiškinama, kas vyrauja šiuo metu, verta elgtis taip, kaip elgiasi jie.

Šeštas žingsnis: išmok būti objektyviu

Norint būti visiškai objektyviu investuotoju, reikia galvoti, jog gali nutikti bet kas. Jei yra laukiama tik vieno varianto, labai stipriai padidėja tikimybė patirti nuostolius. Norint visą laiką išlikti objektyviu, reikia tikėtis kiek įmanoma daugiau galimų variantų. Taip pat reikėtų įvertinti, kiek kiekvienas iš jų yra tikėtinas, o tada įsivardinti, ką darysite kiekvienu konkrečiu atveju.

Kai mes įgyjame pasitikėjimo ir žinome, kad visada darysime tai, ką reikia daryti, nebeturime jokio pagrindo bijoti rinkos ar to, ką ji gali mums padaryti. Neturint ko bijoti, galima objektyviai stebėti rinką, priimti visą įmanomą informaciją. Taip bus daug lengviau studijuoti rinką ir daug greičiau pavyks suprasti, kas gali įvykti, ir to laukti.

Septintas žingsnis: stebėk save

Jei sėkmingai žengiami pirmieji šeši žingsniai, pasiekiamas labai aukštas lygis. Tokiu atveju verta kreipti dėmesį į tai, ką galvojate ir kokiai informacijai skiriate pirmenybę. Kiekvieną kartą investuojant reikėtų stebėti, kaip jaučiatės, kai investicijos iš tiesų būna pelningos, ir kaip, kai jos tampa nuostolingos. Reikėtų užsirašyti, kokios kyla mintys kiekvienu konkrečiu atveju ir kur link jos krypsta.

Jei, tarkime, investavus nuostolingai pastebima, jog yra ieškoma priežasčių, kodėl visi turėtų pradėti elgtis priešingai, tai reiškia, kad yra ieškoma pasiteisinimo, galvojama, jog dar ne viskas prarasta iki tol, kol nuostolinga investicija neparduota. Tai gali būti didelių bėdų pradžia. Reikia išlikti atviram visoms galimybėms, stengtis neprisirišti prie vieno varianto, nes jų gali būti be galo daug, ir bandyti suvokti, kas vyksta kiekvienu konkrečiu momentu.

Išvados

Investavimas greičiausiai yra vienas iš sudėtingiausių užsiėmimų, kurį bandysite šiame gyvenime. Kas keisčiausia, taip yra ne dėl to, kad tam reikia labai didelio intelekto, visiškai priešingai: kuo labiau esame įsitikinę, kad žinome ką reikia daryti, tuo mažiau mums sekasi.

NĖRA KOMENTARŲ

KOMENTUOTI