Kaip pasirinkti tinkamą investicijų portfelio turto alokaciją?
Dauguma investuotojų pradėdami investuoti daro esminę klaidą – vietoj to, kad pasirinktų asmeninius investavimo tikslus bei riziką atitinkančią investicijų portfelio alokaciją, dažniausiai investuoja į ypač didelės rizikos finansines priemones, kaip pavyzdžiui besivystančių rinkų mažų kompanijų akcijas.
Be abejo, tokį investuotojų elgesį galima labai paprastai paaiškinti – norima kuo greičiau uždirbti kuo daugiau. Tačiau toks elgesys dažniausiai priveda prie ypač didelių nuostolių, kurie kartais gali siekti ir 80%. Tokie nuostoliai priverčia arba absoliučiai palikti šią veiklą, arba tikėtis, kad kada nors ateityje tos investicijos atgaus prarastas pozicijas. Kartais tos dienos gali tekti laukti ilgiau nei 30 metų!
Tinkamos turto alokacijos pasirinkimas
Taigi, galima būtų drąsiai teigti, kad užuot bandę atrinkti „perspektyvias“ investicijas, investuotojai visų pirma turėtų susiformuoti jų investavimo tikslus bei riziką atitinkantį investicijų portfelį. Kaip tą padaryti? Iš esmės kiekvienas turi nuspręsti, kokią dalį investicijų portfelio paskirti saugioms ir kokią rizikingoms investicijoms. Turėdami jų lūkesčius atitinkančią investicijų portfelio alokaciją bei realius lūkesčius, t.y. kokių rezultatų galima laukti per įvairius investavimo laikotarpius, investuotojai gali tikėtis, kad padarys daug mažiau klaidų bei pasieks užsibrėžtus tikslus. (Plačiau apie tai: Investicijų portfelio diversifikavimas)
Žemiau yra pateikiami trijų skirtingų investicijų portfelių, kur kiekvienas skiriasi tikėtinu pelningumu bei rizika, alokacijos. Visų pirma konservatyviausias investicijų portfelis, kur 70% yra investuojama į saugias finansines priemones, o likusi dalis rizikingai. Tokio portfelio pagrindinis tikslas – turimo turto vertės išsaugojimas.
Antroje vietoje sutinkame subalansuotą investicijų portfelį, kuriame saugios ir rizikingos investicijos pasiskirsčiusios po lygiai. Tokio portfelio pagrindinis tikslas – subalansuotas turimo turto vertės didinimas.
Na ir galiausiai agresyvus investicijų portfelis, kur 70% yra investuojama į rizikingas finansines priemones, o likusi dalis saugiai. Šio portfelio pagrindinis tikslas – investuoto kapitalo maksimalus prieaugis ilgalaikėje perspektyvoje.
Dažnai galima sutikti ir daugiau turto alokacijos variantų, tačiau šiuo atveju norėjosi išlaikyti paprastumą.
Aukščiau buvo užsiminta apie saugias bei rizikingas investavimo priemones. Dažniausiai saugiomis investicijomis yra laikomos pinigų rinkos priemonės (indėliai, pinigų rinkos fondai ir pan.) bei obligacijos (trumpo termino valstybinės obligacijos). Tuo tarpu prie rizikingų investicijų dauguma iš karto priskirs akcijas. (Plačiau apie tai: Pagrindinės turto klasės, jų pelningumas bei rizika)
Jei kiekvienas pradedantysis investuotojas nuo pat pradžių teisingai paskirstytų savo asmeninį investicijų portfelį tarp šių dviejų turto klasių, tai jau būtų didelis žingsnis į priekį. Pats paprasčiausias būdas, kaip tą galima būtų padaryti yra vadinamasis „amžiaus metodas“. Jis teigia, kad kiekvienas investuotojas į saugias finansines priemones turėtų investuoti tokią dalį portfelio, koks yra jo amžius, o likusią dalį paskirti rizikingoms turto klasėms.