Ilgalaikiai JAV dolerio pokyčiai, pelningumo ir rizikos parametrai
Iki šio momento kalbėjome apie tai, kaip kito skirtingų valiutų kursai nuo 1900 iki 2000 metų lyginant su JAV doleriu, tačiau nebuvo gilinamasi, kokiais pokyčiais valiutų kursai pasižymėjo per trumpesnį laikotarpį, kiek vidutiniškai mėnesių valiutų kursai kildavo, o kiek krisdavo ir pan. Todėl toliau kaip tik ir analizuosime rezervinės pasaulio valiutos – JAV dolerio, istorinius pokyčius.
Visų pirma pažvelkite į žemiau pateiktą JAV dolerio grafiką nuo 1967 metų. Kaip galima iš karto pastebėti, analizuojama valiuta praktiškai visą laikotarpį svyravo 70 – 120 punktų ribose (išskyrus trumpą periodą nuo 1982 iki 1985 metų), tačiau galutinis kursas buvo praktiškai toks pat, kaip ir prieš 40 metų!
Taigi, mūsų analizuotas JAV dolerio grafikas tik patvirtino anksčiau gautą išvadą – per ilgą laikotarpį valiutų kursai svyruoja apie tam tikrą vidurkį. Tačiau trumpu laikotarpiu valiutų kursų svyravimai būdavo gerokai didesni.
Kitas būdas, kaip galima analizuoti valiutas, tai pastudijuoti jų metinius arba mėnesinius pokyčius. Kaip pavyzdžiui, žemiau pateikiamas grafikas, kuriame atvaizduoti metiniai JAV dolerio pokyčiai.
Iš šio paveikslo galima daryti kelias išvadas. Visų pirma, kuo ilgesnį laikotarpį analizuojame, tuo labiau vidutinė metinė grąža artėja prie 0%. Kitas labai įdomus dalykas yra tai, kad per analizuojamą 48 metų istoriją buvo praktiškai tiek pat teigiamų, kiek ir neigiamų metinių pokyčių. Tai reiškia, kad tikimybė, jog metų bėgyje JAV doleris brangs yra lygi 50%, kas lyginant net ir su akcijomis yra ganėtinai mažai.
Tačiau analizuojant pateiktą metinių JAV dolerio kurso pokyčių grafiką taip pat galime pastebėti ir kitą dalyką – trumpalaikių valiutos kurso svyravimų amplitudė yra sąlyginai didelė. Kaip matome, buvo tokių metų, kai JAV dolerio kursas išaugdavo arba smukdavo 15 – 20%. Tai tik patvirtina faktą, kad trumpu laikotarpiu valiutų kursai gali gana drastiškai nukrypti nuo „tikrosios“ vertės. (Plačiau apie tai: Kokie veiksniai įtakoja valiutų kursus?)
Taigi, kalbant apie valiutas visų pirma reikia prisiminti, kad per ilgą laikotarpį jos yra linkusios svyruoti apie tam tikrą vidurkį. Nesvarbu kokį periodą nagrinėsime, lygiai taip pat galimi tiek teigiami, tiek ir neigiami pokyčiai.
Kalbant apie šiek tiek ilgesnį laikotarpį, tarkime 5 ar 10 metų, reikėtų žinoti tokį dalyką, kaip sugrįžimas prie vidurkio (angl. mean reversion). Jeigu jau matome, kad kažkokia valiutų pora per pastaruosius 5 ar 10 metų labai stipriai pakilo (nukrito), ir ypač jeigu pagal PGP modelį analizuojama valiuta yra pervertinta (neįvertinta), tai per sekančius 5 ar 10 metų yra daug didesnė tikimybė, kad bus priešingas variantas, t.y. kad analizuojamas valiutos kursas smuks (pakils).
Na ir galiausiai vertinant tik valiutas kaip investiciją, tai tikrai nėra pats patraukliausias variantas, pirma dėl to, kad potencialus ilgalaikis uždarbis yra ganėtinai mažas, o ir pelno tikimybė yra tokia pati kaip ir nuostolio (investuojant ilgą laikotarpį nėra jokio statistinio pranašumo).