Kokio dydžio pasaulinė obligacijų rinka?
Dauguma pradedančiųjų investuotojų dažniausiai visų pirma susidomi investavimu į akcijas. Kaip vieną pagrindinių to priežasčių galima būtų paminėti tai, kad būtent investuojant į akcijas dauguma tikisi ypač didelės grąžos, galvoja kad tai jiems leis anksti išeiti į pensiją ir nebereikės daugiau dirbti nepatinkančio darbo.
Visa tai bandant sutalpinti į vieną žodį, galima būtų teigti, kad investavimas į akcijas atrodo „seksualiai“. Tuo tarpu investavimas į obligacijas dažnai yra įvardijamas kaip pensininkų užsiėmimas ir atrodo nuobodžiai.
Obligacijos – stambiausia turto klasė pagal rinkos kapitalizaciją
Tiesa ta, kad nors obligacijų rinka ir atrodo lėta, neįdomi, be didelių uždarbio galimybių, būtent obligacijos sudaro didžiąją dalį pasaulinio investicinio turto. Taip pat kas nežino, obligacijos buvo pirmoji finansinė priemonė, kurią 1171 metais pirmą kartą išleido Venecija. Šiuo metu į obligacijas daugiausiai investuoja profesionalūs investuotojai, tokie kaip šalių centriniai bankai, pensijų bei draudimo fondai, tarptautinės ir labdaros organizacijos ir pan.
Taigi, šiuo metu iš viso yra išleista obligacijų už maždaug 140 trln. JAV dolerių. Tiek valstybės, tiek ir finansinės institucijos yra pasiskolinusios labai panašias sumas.
Daugiausiai “prasiskolinusi” šalis – Japonija
Kaip jau supratome, būtent valstybinės obligacijos yra dominuojančios. O kokios šalys yra pasiskolinusios daugiausiai? Kaip nekeista daugiausiai „pasiskolinusi“ valstybė yra JAV, kurios skola šiuo metu siekia maždaug 35 trln. JAV dolerių. Tuo tarpu daugiausiai „prasiskolinusi“ valstybė yra Japonija, kurios skola siekia maždaug 11 trln. JAV dolerių, kas sudaro 260% nuo šalies bendrojo vidaus produkto.
Taigi, viską apibendrinant galima teigti, kad obligacijų turto klasė šiuo metu sudaro didžiąją dalį viso pasaulinio investicinio turto, tuo tarpu kaip du didžiausius skolininkus galima būtų išskirti JAV ir Japoniją.