Sudėtinių palūkanų galia
Sudėtinės palūkanos kartais dar yra pavadinamos aštuntuoju pasaulio stebuklu. Būtent dėl sudėtinių palūkanų yra sakoma, kad pradėti investuoti reikia kiek galima anksčiau. Kuo anksčiau pradedama investuoti, tuo greičiau pasireiškia vadinama „sudėtinių palūkanų galia“, t. y. kai pinigai yra uždirbami ne tik nuo pradinės investuotos sumos, bet ir nuo sukauptų palūkanų.
Siekiant kuo vaizdingiau perteikti investavimo naudą, toliau pateiksime tris skirtingus variantus, kaip gali atrodyti kiekvieno iš Jūsų gyvenimas po 40 metų jei pradedate dirbti ir gauti pajamas būdami 25 ir tarkime kas mėnesį uždirbate 1000 eurų.
Pirmu variantu visą gyvenimą dirbate, bet absoliučiai viską ką uždirbate tą ir „pravalgote“. Antru variantu kiekvieną mėnesį sutaupote 10% nuo gaunamų pajamų, tačiau santaupų niekur neinvestuojate, tiesiog laikote „kojinėje“ arba einamojoje banko sąskaitoje. Na ir trečiu variantu, sukauptą sumą investuojate ir per 40 metų laikotarpį uždirbate 10% vidutinę metinę grąžą. Taigi, koks galutinis kiekvieno iš pateiktų variantų rezultatas ir kurioje vietoje norėtumėte būti Jūs?
Be abejo, apskaičiuoti pirmo varianto rezultatą yra labai paprasta – nebus taupoma, galiausiai nebus ir ką skaičiuoti.
Antro varianto rezultatą apskaičiuoti irgi ganėtinai paprasta, tiesiog reikia 100 eurų sumą (10% nuo kiekvieno mėnesio pajamų) padauginti iš mėnesių skaičiaus (per 40 metų iš viso bus 480 mėnesių). Taigi vien tik „susimokėdami sau“ sukaupsite 10% to, ką uždirbsite per visą savo gyvenimą – 48000 eurų. Bet kokiu atveju 48000 eurų jau yra geriau nei 0.
Tačiau trečiu atveju įvyksta stebuklas. Jei kiekvienais metais sutaupytą 10% pajamų investuosite ir per visą laikotarpį pavyks pasiekti 10% vidutinę metinę grąžą, tokiu atveju galutinė suma pasieks 530000 eurų! 530000 eurų yra net 11 kartų didesnė suma lyginant su 48000 eurų (suma sukaupta tiesiog taupant) ir netgi viršija tą sumą, kurią uždirbsite per visą savo gyvenimą.
Tikras stebuklas! Kaip tai įmanoma? Čia pasireiškia vadinama sudėtinių palūkanų galia, t. y. kai kiekvienais metais pelnas yra uždirbamas ne tik nuo pradžioje investuotos sumos, bet ir nuo prieš tai uždirbto pelno. Taigi, jei pelnas nėra išleidžiamas, o yra reinvestuojamas, tokiu atveju, praėjus maždaug 20 metų, galima pastebėti gana ženklų išsiskyrimą, kuris po to su kiekvienais metais tik didėja.
Todėl šioje vietoje reikėtų įsidėmėti labai paprastą taisyklę – kuo anksčiau pradėsite investuoti, kuo ilgiau tą darysite, kuo didesnę sumą atsidėsite kiekvieną mėnesį ir kuo didesnę grąžą sugebėsite pasiekti, tuo Jūsų galutinis rezultatas bus geresnis.
Galbūt mes ir negalime kontroliuoti to, kokią grąža sugeneruos mūsų pasirinktos investicijos, tačiau mes tikrai galime kontroliuoti tai, kada mes pradedame investuoti, bei kokias sumas atidedame kiekvieną mėnesį.
Tikimės, kad pateiktas pavyzdys bent jau privertė permąstyti Jūsų dabartinę situaciją ir pažvelgti į investavimą, kaip į ilgalaikį bei disciplinuotą procesą, kurio „vaisiai“ galiausiai gali būti labai saldūs. Be abejo, kaip ir visur kitur, investuojant susidursite su įvairiausiomis rizikomis, todėl toliau apžvelgsime įvairias turto klases, į kurias galite investuoti, sužinosite kokios grąžos galite tikėtis investuodami į kiekvieną iš jų, bei kas svarbiausia, o kokią riziką galima patirti.